Radnice totiž možná amnestii vyhlásí znovu.

Amnestie je považovaná za vstřícný krok vůči trvalým neplatičům nájemného.

V letošním roce se však radnici z dlužné částky 6,6 milionů vrátilo pouze 588 tisíc korun. Výsledek tak zůstal výrazně za očekáváním.

„Osobně to vnímám jako dopad ekonomické krize, se kterou je samozřejmě spojená nezaměstnanost a nedostatek finančních prostředků. Přesto bych doporučila, aby se amnestie opakovala. Vždycky je lepší, když se vrátí alespoň část dlužné sumy. Po roce by se to mohlo zkusit znovu," sdělila místostarostka Hranic Pavla Tvrdoňová.

Sama však přiznává, že sociální situace trvalých dlužníků rozhodně není ideální.

Proces dalšího vymáhání peněz na neplatičích je navíc velice složitý.

„Ti lidé už opravdu nic nemají. Vymáhání dlužné částky bude pokračovat, ale jaký to bude mít dopad, to skutečně nevím," doplnila.

Rok bydlení zdarma

Problém s dlužníky nájemného za městské byty není aktuální pouze v Hranicích. Podobné zkušenosti má například také městský úřad v Potštátě.

„Neplacení nájemného je dáno sociální politikou, vysokou nezaměstnaností," míní starosta Potštátu Karel Galas.

Zvyšování dlužné částky se v Potštátě prý snaží vyřešit nejprve domluvou s danou osobou, nezřídka ale přichází na řadu také soudní cesta.

„Jenže soudní náklady jsou vysoké a výsledek přitom v podstatě nulový. Ty pohledávky jsou často nevymahatelné. Jde o lidi, kteří nemají ani peníze, ani žádný majetek," doplnil starosta s tím, že chování dlužníků vůči ostatním nájemníkům je nespravedlivé.

„Bohužel podle mě se situace bude ještě zhoršovat. Naší jedinou možností je vystěhování dlužníka z obecního bytu. Než se ale vše podaří vyřešit přes exekuci, bydlí tito lidé i déle než rok v bytě zcela zadarmo," uzavřel Karel Galas.

Ten také potvrdil tendenci prodeje městských bytů. Zejména vzhledem k nákladům za údržbu, kterým se příjem z nájmu nevyrovná.

Většina městských bytů je prodána

To v Hranicích už byla většina městských bytů prodána. Zůstaly jen malometrážní byty na Struhlovsku a byty v budově na Bělotínské ulici.

„Jedná se o ekonomicky méně náročné bydlení. Bylo by vhodné si tyto byty ponechat, protože slouží pro starší nebo pro osamělé lidi," řekla místostarostka.

Uplynulá amnestie v souvislosti s dlužným nájemným byla v Hranicích vyhlášená vloni v listopadu a trvala do konce letošního dubna. Navázala tak na promíjení poplatků z let 2004 a 2005, kdy se vrátila pětina dlužných peněz.