Hranická škola se totiž zapojila do mezikulturního projektu Edison, v rámci kterého školáky během celého tohoto týdne vyučovali stážisti doslova z celého světa.

„Spoustu slovíček sice ještě neznáme, ale je to dobrá zkušenost. Tolik hodin angličtiny v tak krátkém čase jsme tady ještě neměli. Díky tomu projektu vidíme vysokoškoláky z celého světa, což je pro nás hodně zajímavé. I když jsme se hodně věcí dozvěděli už z hodin zeměpisu, každý stážista nám ukáže něco nového," chválila si ve čtvrtek Gabriela Minaříková.

Pro jejího spolužáka Františka Žeravíka nepatří angličtina mezi nejoblíbenější předměty ve škole.

Ovšem způsob, jakým si tento týden nová slovíčka osvojuje, vítá. Lekce podle něj nejsou ani příliš náročné ani na udržení koncentrace.

„Lektoři k nám mluví většinou celkem pomalu, takže v překladu a porozumění není takový problém," uvedl žák deváté třídy.

Na Struhlovsko tento týden zavítalo celkem šest vysokoškoláků.

Dva z nich pochází z Turecka, jeden z Argentiny, Bulharska, Indonésie a Číny.

Své české mladší kolegy během týdne seznamují s různými oblastmi života ve své zemi, poslouchají národní písně, ukazují kroje nebo dokonce tančí.

„Škola určitě udělala správnou věc, když se zapojila do tohoto programu. Pro žáky je to něco nového, možnost posunout se zase o kousek dopředu. A také já si to užívám," řekla lektorka Ricky, která jinak studuje na univerzitě v Číně a v České republice je nyní třetí týden.

„Chci se od zdejších lidí něčemu přiučit a poznat vaši zemi na vlastní oči," dodala studentka, jež se specializuje na administrativu.

Za pobyt neplatí, ale učí

Premiérové zapojení školy do mezinárodního programu se prý osvědčilo.

Hned šest tříhodinových bloků v angličtině během jednoho týdne kvituje vedle žáků i vedení školy.

„Ohlasy jsou zatím velice kladné a doufáme, že v projektu budeme pokračovat také příští rok. Prezentujícím jsme zajistili ubytování přímo v domácnostech našich žáků, za což rodinám moc děkujeme. Stážisti za pobyt v Česku nic neplatí, ale vrací to v podobě vedení těchto kurzů," řekla zástupkyně ředitele školy pro druhý stupeň Lenka Šatánková.

Cizinci si nejen v Hranicích, ale i v širším okolí užívali i odpolední program.

Ve čtvrtek například zavítali do lyžařského areálů na Bílé v Beskydech. Pro některé z nich byly lyže na nohou naprosto premiérovým životním zážitkem.