Průzkum město uskutečnilo v rámci Regionálního operačního programu regionu soudržnosti Střední Morava. Náplní projektu je revitalizace veřejného prostranství mezi Oseckou a Bratrskou ulicí a jeho první etapa přijde na bezmála devět milionů korun.

„V rámci projektu bude vybudováno parkoviště před budovou zámku včetně bezbariérového přechodu pro chodce, veřejného osvětlení, obnovy zeleně, chodníků, komunikace v ulici P. Bezruče a rozmístění mobiliáře,“ uvedal Magdalena Gladišová, tisková mluvčí radnice v Lipníku nad Bečvou.

Cílem je zvýšit atraktivitu tohoto území a efektivně využít tento veřejný prostor. Kachel s motivem takzvaného Veraikonu, tedy otisku Kristovy tváře, který zůstal na roušce biblické Veroniky, našli archeologové na konci minulého tydne, tedy před Velikonocemi, v zahradě za kaplí sv. Rocha.

„Jde o přední vyhřívací stěnu komorového kachle s motivem Veraikon,“ uvedl archeolog Zdeněk Schenk. „Zatím jsme našli Kristovu tvář, což ale nic nemění na významu nálezu. Pochází z 2. poloviny 15. století. Dále se nám podařilo odkrýt velké množství dalších kachlů v destrukční vrstvě,“ dodal Schenk.