Asi padesát obyvatel města se přišlo tento týden podívat do Městského domu na vizi architektů, která navrhuje zásadní změny této části centra.

Věcná debata se ale stočila jinam, když lidé zjistili, že objemová studie nepočítá na náměstí s radnicí. Projekt chce výrazně oživit náměstí T. G. Masaryka a přivést sem obchůdky a kavárny. Zásadní rekonstrukcí projde Blažkův dům, který je už léta ve zchátralém stavu.

Součástí projektu jsou i podzemní garáže a mezi Blahoslavovou, Palackého a Bratrskou ulicí má vzniknout i malé náměstí se zelení a venkovním posezením.

„V zeleném vnitrobloku domů mohou lidé relaxovat a budou přitom v centru a zároveň v úzkém kontaktu s náměstím. Při rekonstrukci Blažkova domu navrhujeme přiblížit se původní podobě domu s přizvednutím střechy. Chtěli bychom také integrovat panelový dům v Bratrské ulici do městského bloku,“ nastínil architekt Martin Švéda z kanceláře, která zpracovala objemovou studii.

Podle něj vycházeli tvůrci návrhu ze základní představy, že by se z centra města neměl vytrácet život. „Trendem je žít ve městech a naplňovat je energií, aby se nevylidnila a nestala se tak městy duchů,“ řekl architekt.

Veřejné projednávání, na kterém zástupci magistrátu a autoři projektu poprvé oficiálně představí zpracovanou urbanistickou studii, se uskuteční už příští týden ve středu.

Jenže přítomní občané, kteří přišli na veřejné projednávání záměru revitalizace, měli na věc jiný názor. V náčrtku studie jim totiž chyběla budova radnice. „Radnice je reprezentativní budovou, která charakterizuje město a měla by být v centru. Nepředpokládám, že by její umístění na náměstí T. G. Masaryka mělo studii narušit,“ řekl jeden z přítomných Radim Zapletal.

Radní Ivo Kropáč (ODS) se ale snažil občanům vysvětlit, že městské zastupitelstvo už jednou rozhodlo o přemístění radnice na Horní náměstí. Slova o přesunu vedení magistrátu na Horní náměstí ale nadzvedla ze židle opozičního zastupitele Vladimíra Puchalského (Společně pro Přerov).

„Tuto studii jako hmotovou a citlivou respektuji. Radnice mi v ní ale jako varianta řešení schází,“ řekl Puchalský a sklidil za tato slova potlesk. Zastupitel šel ale ještě dál a řekl, že navrhne vyhlásit o umístění radnice v Přerově referendum.

Dalšímu z obyvatel zase studie připadala příliš „uťáplá“. Upozorňoval navíc, že neřeší umístění autobusové zastávky na náměstí T. G. Masaryka. „Na téma, jestli je nutné mít dopravu v centru, bych rád zavedl diskusi. Z mého pohledu je zastávka před Městským domem špatně,“ reagoval na jeho slova náměstek přerovského primátora Josef Kulíšek (ODS).

Rozruch vyvolala také zmínka o tom, kolik bude revitalizace jihozápadní části náměstí stát. „Jedna z rozhodujících věcí je otázka ceny. Pokud to bude 500 milionů a více, kdo si myslíte, že to bude platit?“ ptal se třeba zastupitel Břetislav Passinger (KSČM).

Architekti sice zatím přesnou cenovou kalkulaci neuvedli, odhadují však, že půjde o zhruba 200 až 400 milionů korun. „Lokalitu musíme nabídnout investorům, a pokud chceme toto území oživit, musíme ho prodat. Město není schopno ze svých zdrojů tuto akci investovat,“ konstatoval náměstek primátora Kulíšek.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

Lidé se vyjádří k podobě náměstí

Firma neprodá městu domy na Horním náměstí

Stěhování radnice je ohroženo