O tom, co se děje v Potštátě nového, si můžete přečíst v následujícím rozhovoru.

O víkendu se uskutečnily Potštátské slavnosti. Byla to jen jedna z mnoha akcí, které v nedávné době ve vašem městě proběhly. Jak se vám daří zapojovat místní do společenského života v Potštátě?

Jsme samozřejmě rádi, že se nám daří lidi trochu zaktivovat. V průběhu roku máme naplánováno 24 akcí, od obecního plesu přes dětský den až třeba po Potštátské slavnosti a různé další věci.

Zájem o akce je, lidé, kteří chtějí a mají zájem, tak rádi přijdou, i když se samozřejmě najdou i takoví, kterým se nic nelíbí. Ale děláme to hlavně pro ty, kteří zájem mají.

V loni skončil z Evropské unie dotovaný projekt INNOREF, do kterého se zapojil i Potštát. Co vám konkrétně tento projekt přinesl?

Zapojili jsme se do dvou subprojektů. Jeden se jmenoval EWARU, voda pro Potštát, druhý byl RECOVER a týkal se regenerace historických jader obcí. Projekt EWARU měl konkrétně řešit napojení Potštátu a několika dalších obcí na vodovod z Hranic.

Máme tady totiž problém s pitnou vodou. Ta, kterou máme z místního zdroje, obsahuje příliš mnoho manganu. Kvůli tomu musíme každý rok žádat o výjimku a rok od roku je situace horší.

Jak to vypadá s realizací tohoto projektu?

Máme už stavební povolení a teď čekáme na přidělení dotace. Jedná se totiž o velmi nákladnou akci, která bude stát zhruba 60 milionů korun.

Naši žádost už zaregistrovali na ministerstvu zemědělství, ale letos už nic nedostaneme, snad příští rok. Další peníze mámepřislíbené od Vodovodů a kanalizací Přerov a chceme požádat o příspěvek i kraj, aby to tolik nezatížilo městskou kasu.

Bohužel problémem zůstávají naše místní části Boškov a Lipná, které nemají pitnou vodu vůbec. Boškov se bude dát řešit napojením na vodovod z Hranic, ale náklady na napojení Lipné jsou odhadovány na 10 milionů korun, což je vzhledem k počtu obyvatel značná částka.

Přemýšlíme proto o dalších alternativách, jako je napojení na vodovod z Luboměře nebo to, že bychom obyvatelům Lipné přispěli na vlastní vodní vrty.

Co druhý projekt, který se týká obnovy historického jádra obce?

Během projektu vzniklo několik návrhů, jak vylepšit stav našeho náměstí. Teď ale řešíme jiné věci, jako například vodovod a opravu zámku, a tak na rekonstrukci náměstí už nezbývají peníze.

Potštátský zámek, který jste teď zmínil, prochází už několik let postupnou opravou. V jaké fázi jste nyní?

Loni senámpodařilo udělat dlažbu na nádvoří a obnovit některé fasády. Letos se budou vyměňovat všechna okna a opravovat kamenné portály a vstupní brána.

Celkově to bude stát 1,7 milionu korun. Pak už budou zbývat jen fasády a odvodnění zámku. Problémem trochu je, že na samotné fasády nejsou vypsány žádné dotace. A ty bude při předpokládaných nákladech 10 milionů korun potřeba. Tak to zkusíme s něčím spojit, abychom na nějaké dotace dosáhli.

Nedávno proběhla mezi obyvateli Potštátu anketa, kde se lidé mohli vyjádřit, co s nevyužívanými prostory zámku?

Ptali jsme se lidí, k čemu by se dal zámek ještě využít. Kromě městského úřadu, knihovny a kulturního střediska tadymámedalší prostory, které chceme taky využít. Proto jsme se ptali lidí, co by tam chtěli mít.

Nejvíce hlasů bylo multifunkční klub, videokavárnu nebo multikino. Zatím na to nemáme peníze, ale přemýšlíme, že se nám podaří spojit to s opravou fasády a získat na to dotaci. Některé fondy totiž řeší spojené opravy vnějších a vnitřních prostor.

Hned vedle zámku se na dolní straně náměstí nachází chátrající historická budova. Jak to vypadá s ní a její případnou opravou?

Je to objekt bývalé továrny. Jeho majitel se jej snaží prodat přes nějakou realitní kancelář, a konečně se snad blýská na lepší časy.

Opravili tam střechu, aby to nespadlo a nechátralo, a uvnitř se uklízí. Údajně má o budovu zájem zahraniční investor. Ten má v plánu udělat zde byty, hotelový dům, případně skladové prostory. Snad se to podaří a i tato část náměstí bude vypadat konečně k světu.

Před časem byl Potštátu vrácen statut města. Změnilo se tím pro vás něco?

Statut města nám byl vrácen v říjnu 2006. Kromě toho, že jsme museli vyměnit všechny razítka a podobně, to nemá žádný větší vliv. Ale zní to lépe a historicky byl Potštát vždy městem, takže to bereme jako potvrzení toho, co tady bylo.

Spolu s dalšími obcemi z okolí Libavé jste se zapojili do iniciativy, kdy žádáte stát, aby se zabýval zanedbaností regionu v okolí tohoto vojenského výcvikového prostoru.

Ano, v polovině devadesátých let byl Potštát jedním z iniciátorů tohoto svazku, který nese název Sdružení obcí dotčených VVP Libavá.

Loni jsme naši činnost obnovili a napsali jsme premiéru Topolánkovi o věcech, které nás trápí a které chceme řešit. Vláda se totiž rozhodla dát do vojenského výcvikového prostoru v Brdech přes miliardu korun, údajně ne kvůli radaru.

My jsme ale činností Libavé dotčeni úplně stejně. Zbržďuje to totiž rozvoj regionu a přinášínámto řadu problémů. My jsme ale žádné peníze nedostali.

Premiér nám napsal, že nemáme nárok, že situace u nás je údajně jiná. Proto jsme požádali o pomoc hejtmany Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Poprosili jsme je, aby nám pomohli přitlačit na armádu, aby se řešení našich problémůněkam hnulo.

Nás totiž armáda jako rovnocenné partnery nebere. Teď chystáme další setkání starostů. Nechceme totiž nechat armádu na pokoji, dokud se vše nevyřeší.

Jaké problémy například vyplývají z blízkosti vojenského výcvikového prostoru?

Je to například nadměrný hluk, ať už z likvidace munice nebo z přeletů letadel. Dále se obáváme, že až se v Brdech postaví radar, veškerá výcviková aktivita se přesune sem.

Další věcí je to, že armáda a její složky využívají naše komunikace. Těžká technika ničí naše cesty, opravy ale musíme platit sami.

Chceme po nich zpátky lesy, které byly našim historickým majetkem a k nimž kdysi armáda bezúplatně přišla, nechce je námale vrátit, leda tak prodat. Ale proč bychom měli platit za majetek, který patřil nám?