Zástupci města však danou situaci řešit nemohou. Budova totiž městu nepatří. Sice o ni přerovský magistrát intenzivně už delší dobu usiluje, zatím jsou však jeho snahy marné.

Z objektu v centru města se tak stává ruina s rozbitými okny, kde se místo plánovaných úředníků a možná i knihovníků zabydleli holubi.

„Chtěli bychom to už do konce prázdnin konečně rozseknout. Zřejmě přejdeme k intenzivnějšímu osobnímu jednání,“ uvedl náměstek přerovského primátora Josef Kulíšek.

Podle jeho slov je potíž v tom, že záměr získat bezúplatným převodem budovu do majetku města stále neposvětilo ministerstvo financí. „Pořád zkoumá a chce dokladovat, proč o tuto budovu máme zájem,“ vysvětlil tajemník přerovského Magistrátu Jiří Bakalík.

Podle jeho slov však město má jasnou koncepci, jak s budovou hodlá naložit. „Chceme objekt využít k výkonu samosprávy a možná by zde našla zázemí i knihovna. Do budovy by se však určitě přemístilo několik úředníků, kteří zajišťují kontaktní agendy. To znamená, že například vyřizují občanské průkazy, cestovní pasy, evidenci obyvatel či obsluhují Czech Point,“ upřesnil Bakalík s tím, že tito úředníci nyní sídlí na Masarykově náměstí v budově Emos, která ale městu nepatří.

„S tím souvisí velká nejistota. Nikde totiž nemáme zaručeno, že nám někdy v budoucnu nehrozí tržní nájem,“ doplnil Bakalík. Léta nevyužitou někdejší armádní budovu vlastní ministerstvo spravedlnosti.

„To už ale několikrát potvrdilo, že o ni nemá zájem. Bezúplatný převod visí tedy na ministerstvu financí,“ vysvětlil Kulíšek.

Ministerstvo financí potvrdilo, že se případem schválení smlouvy o bezúplatném převodu budovy do vlastnictví města zabývá už od roku 2007. „Smlouva zatím nebyla schválena z důvodu nenaplnění podmínek zákona o majetku státu,“ konstatoval zástupce tiskového mluvčího ministerstva financí Jakub Haas.

Než se však vyřídí potřebné formality, vypadá to, že z budovy zbude úplná ruina, a potom se i náklady na její rekonstrukci mnohonásobně navýší.

„Když jsme byli v tomto objektu naposledy, mohli jsme vidět jeho současný stav. Jsou tam vysklená okna, která využívají holubi, uvnitř je halda ptačího trusu a celý objekt zevnitř i zvenčí chátrá,“ svěřil se tajemník Bakalík.

Jeho slova potvrzují i obyvatelé Přerova. „Takový velký dům by šel využít k tolika účelům, a místo toho už roky leží ladem a chátrá. Ani ta vysoká tráva, která je kolem něj, není pěknou vizitkou pro naše město,“ řekla v ulicích Přerova Jana Honová.