„Skrze slova Bible je do vašeho praporu vepsána zásada: nic nedělejte z hašteřivosti nebo touhy po vlastní slávě. Nikdo z vás ať nehledí jen na vlastní prospěch, ale na prospěch druhých,“ těmito slovy požehnal v pátek dopoledne vojenský kaplan Jaroslav Knichal zástavě 71. mechanizovaného praporu v Hranicích.

Slavnostní obřad na Masarykově náměstí měl podtrhnout statečnost vojáků, kteří působili půl roku jako součást Provinčního rekonstrukčního týmu mise ISAF v afghánském Lógaru.

Z celkového počtu 261 vojáků tvořili příslušníci praporu z Hranic nezanedbatelné procento – v provincii jich působilo na 120.

Náměstek ministra obrany Michal Hrbata a spolu s ním i další zástupci velení armády ocenili vojáky záslužnými kříži a čestnými odznaky.

„Je mi ctí vás přivítat zpět v Hranicích. Afghánistán je země, která si prošla peklem občanské války. Můžu vás ujistit, že Severoatlantická aliance pokládá český vklad za významnou součást koaličního působení,“ řekl během slavnostního nástupu náměstek ministra obrany.

Provinční rekonstrukční tým působí v afghánské provincii Lógar už od jara roku 2008 a významně se podílí na obnově válkou poničené země.

„Určitě mi dáte za pravdu, že služba v Lógaru není procházka růžovým sadem. Na druhé straně vás ale může těšit, že právě s vaší pomocí se této malé afghánské provincii podařilo realizovat několik programů, které místních lidem ulehčí život. Dětem usnadní návraty do škol, ke sportu i hrám,“ uvedl Čestmír Tesařík, jeden z armádních velitelů.

„Kdybychom za všechny úspěšné projekty vyjmenovali jen vybudování farmy, včetně proškolení místních farmářů, dále policejních stanovišť a zdravotnických zařízení, tak vaše půlroční vyčerpávající služba měla smysl a obrovský význam,“ podotkl. Podle náměstka ministra obrany Michala Hrbaty se jen v loňském roce vystřídalo v Afghánistánu na dva tisíce vojáků.

„Je to poměrně vysoké číslo a klade velký důraz na připravenost naší armády. V letošním roce by mělo být nasazení českých vojáků v Afghánistánu zhruba stejné,“ vysvětlil.

Velitel Ctirad Gazda přiblížil úkoly hranických vojáků.

„Působili jsme hlavně ve prospěch civilní části, neprováděli jsme ale jen ochranu, ale i vlastní akce. Měli jsme v týmu specialisty, kteří spolupracovali s koaličními silami, a to zejména americkými jednotkami.

Podle něj se vojáci dostali i do vypjatých situací. „Ohrožení jsme vnímali v Afghánistánu po celou dobu. Co se týče konkrétních incidentů, bylo jich více než deset a méně než sto. Vojáci se ocitli v situacích, kdy to pro ně nebylo jednoduché, ale díky svým znalostem se s nimi vypořádali,“ uzavřel.