Až donedávna byly mzdy asistentů prevence kriminality hrazeny takřka v plné výši z Úřadu práce. Tato dohoda již však skončila, město tak muselo zažádat o dotaci na ministerstvo.

„Získali jsme dotaci z Ministerstva vnitra, která nám zajistí prostředky na mzdy asistentů, jejich výstroj a školení, a to až do roku 2020,“ uvedl velitel Městské policie Hranice Miroslav Mann.

Schopní a zodpovědní

Jak sám přiznává, se zkušenými asistenty, kteří se během let osvědčili, se nechtěla městská policie ze dne na den jen tak rozloučit.

„Musím říct, že jsme s nimi spokojeni. Není snadné vybrat asistenty, kteří budou skutečně schopní, pracovití a zodpovědní. Jsme tak rádi, že se nám takové lidi podařilo najít, a že u nás budou dál působit,“ neskrýval velitel spokojenost.

Co vlastně dělají?

Byť nejsou tito pomocníci plnohodnotnými strážníky, jejich přínos je podle šéfa městské policie neoddiskutovatelný.

„Vypomáhají na přechodech pro chodce, při kontrolách ubytoven pro sociálně slabší skupiny, při vydávání stravenek na Úřadu práce, při kontrolách dětských hřišť, problémových lokalit či míst, kde se vyskytují bezdomovci a tak dále. Jsou to další oči, které vidí. I když nemají takové pravomoci jako klasičtí strážníci, pomáhají nám v řadě situací,“ popsal dále Miroslav Mann.

První dva asistenti prevence kriminality začali v Hranicích působit před třemi lety. V průběhu času je pak doplnili ještě další dva asistenti. Nyní tak v našem městě působí dvě dvojce.