Z letošního rozpočtu Hranic vyčlenili zastupitelé pro městskou cyklostezku 1,7 milionu korun. „Tato suma zahrnuje soubor opatření, která povedou k bezpečnějšímu pohybu cyklistů po městě,“ uvedla místostarostka Hranic Radka Ondriášová.

„Někde bude stačit vyznačit na vozovku nebo chodník oddělující pás, jinde bude nutné předláždění nebo jiné větší úpravy,“ upřesnila.

Cyklostezka povede těmi nejfrekventovanějšími ulicemi. „Do lokalit, kam se lidé na kolech dostanou pohodlně a nejsou přitom ohrožováni provozem, trasy vyznačovat nebudeme,“ zdůraznila místostarostka.

Stezka začne u vlakového nádraží a bude pokračovat po třídě 1. máje až do Komenského ulice. Postupně se bude v dalších etapách rozvětvovat tak, aby se cyklisté bez problémů dostali z jednoho konce města na druhý. „V některých úsecích se cyklisté bohužel nevyhnou tomu, aby použili pravý jízdní pruh pro vozidla. Kde je ulice sama o sobě úzká, tam už ji více zúžit nemůžeme,“ podotkla Ondriášová.

Jako konkrétní případ uvedla silniční most na třídě 1. máje nebo úsek kolem soukromé mateřské školy v Komenského ulici. První etapa připravované městské cyklostezky by měla začít ještě letos a dokončit ji Hranice plánují nejpozději na jaře příštího roku.

„Jde nám hlavně o ty, kdo jezdí městem na kole denně. Například do práce a z práce,“ řekla Ondriášová. Dalším smyslem této investiční akce je však snaha propojit všechny nadregionální stezky pro kola, které se v Hranicích sbíhají, aby byl průjezd městem co nejpohodlnější i pro cykloturisty.