Najdou Hranice včas nového provozovatele městské hromadné dopravy? Nový dopravce by měl zahájit svou činnost začátkem příštího roku, radnice jej však hledá už nyní. Po zkušenostech z loňského roku totiž ví, že to není snadné.

Do hry totiž vstupují různé faktory. „Provozovatel musí mít například vlastní vozový park. Kvůli výstavbě průmyslové zóny v Nošovicích je ale v současné době velký zájem o nové autobusy, a tak je na ně dlouhá čekací doba,“ vysvětlil hranický starosta Miroslav Wildner (ODS).

Město proto vypsalo výběrové řízení s velkým předstihem už nyní, aby se také vyhnulo problémům, které mělo v loňském roce.

Nového dopravce totiž hledala hranická radnice už loni, obě výběrová řízení však skončila bez uspokojivého výsledku. Pokaždé však podmínky splnil pouze jeden přihlášený subjekt.

„Přemýšleli jsme, jak v této oblasti ušetřit, protože příspěvek, který každoročně dáváme na dopravu, se nám zdá příliš velký. Když se nám ale pokaždé přihlásila jen jedna firma, neměli jsme možnost srovnání. A bez ní vybrat někoho se smlouvou na osm let, to by bylo příliš riskantní,“ sdělil již dříve hranický radní Radek Hlavinka.

Město proto na poslední chvíli o jeden rok prodloužilo smlouvu ze společností Optimalizace veřejné dopravy, která dosud autobusové linky v Hranicích provozovala. Na jejich provoz půjde z městské pokladny celkem 4,8 milionu korun.

Ve městě jezdí celkem devět autobusových linek, které obsluhují i místní části Drahotuše, Slavíč, Velkou, Lhotku a Valšovice a blízké lázně Teplice nad Bečvou.