Zatím odvádějí do hranické pokladny peníze jen ti, co provozují výherní automaty schvalované městem. Koncem loňského roku jich bylo rovných sto. „Teď už je jich méně a bude jich ještě ubývat,“ řekl vedoucí finančního odboru Městského úřadu v Hranicích Vladimír Zemek.

Svůj předpoklad vysvětlil tím, že letos začala platit nová vyhláška, která zakazuje provozování výherních automatů v okruhu 100 metrů od vytyčených druhů budov, jako jsou školy, církevní objekty, lékařská zařízení a podobně.

Podnikatelům postupně končí platnost stávajícího povolení a nové už jim ve jmenovaných lokalitách vydáno nebude.

„K 1. lednu by například měly téměř úplně zmizet výherní automaty z náměstí,“ uvedl příklad Zemek.

20 000 za kus

Z terminálů, schvalovaných ministerstvem financí, teď nemá město ani korunu. Nový zákon to však umožňuje změnit. Hranice toho chtějí využít a proto se budou zastupitelé ve čtvrtek zabývat návrhem vyhlášky, podle které by každý provozovatel státem schvalovaného hracího přístroje měl odvést do obecní kasy dvacet tisíc korun ročně za každý kus.

„Poslali jsme už na ministerstvo financí dotaz, kolik takových terminálů v Hranicích je, ale zatím nám žádná odpověď nepřišla,“ uvedl úředník. Pokud by bylo daných přístrojů také kolem stovky, vydělaly by městu každým rokem dva miliony korun.

Příspěvky z provozování výherních automatů jsou většinou využívány na realizaci projektů, sloužících dětem. Vznikají za ně nová hřiště, mění se za ně okna v budovách, kde tráví děti volný čas a podobně. (ka)