Na území bývalého okresu fungují nyní tři automaty, ve kterých si lidé mohou nakoupit čerstvé mléko – v Přerově, v Hranicích a v Kojetíně. Každý z nich zásobuje jiné zemědělské družstvo.

Ten přerovský stojí přímo na náměstí T.G. Masaryka a otevřený je od listopadu 2009. Zpočátku zákazníci nakupovali mezi pěti sty a šesti sty litry denně, toto číslo však značně kleslo.

„Ustálilo se to na úrovni přibližně sto litrů za den,“ říká předsedkyně Agrodružstva Roštění Jarmila Čermáková.

Za poklesem zájmu podle ní stojí jak pohodlnost lidí, tak komentáře hlavního hygienika. O rušení automatu přesto družstvo ani neuvažuje.

„Prostě se nám jen prodloužila návratnost této investice. Automatů máme sedm a už si našly své stálé zákazníky. Naše mléko je plnotučné a bohaté na složky, takže se hodí pro sýry, zákusky a různé domácí dobroty,“ vysvětluje Čermáková. Agrodružstvo Roštění provozuje i například mlékomaty v Kroměříži, Hulíně a Holešově.

Hranice: 45 litrů denně

Pokles zájmu o čerstvé mléko zaznamenali i v Hranicích.

„Bohužel to šlo dolů. Částečně za to může negativní kampaň ze strany hygieny a veteriny, částečně prostě opadl počáteční boom. V průměru prodáme pětačtyřicet litrů za den,“ uvádí zemědělec Antonín Horník z Farmy Zdeňka. Nejvíce mléka se podle něj prodá ve čtvrtek a v pátek. Od března by automat v Hranicích mohl nabízet i mléčné výrobky.

„Rozjíždíme novou sýrárnu. Od března bychom chtěli sortiment zpestřit sýry vlastní výroby,“ dodává Horník.

Kojetín: mlékomat se posune o 200 metrů

Zajímavou zkušenost má ZOD Němčice nad Hanou. Toto družstvo zásobuje mlékomat v Kojetíně.

„Záleží na umístění. V Prostějově jsme automat přestěhovali a výtoč se zvedla o patnáct až dvacet procent. Teď plánujeme přestěhovat automat v Kojetíně asi o takových dvě stě metrů,“ říká Zdeněk Zdráhal ze ZOD Němčice.

„Máme celkem pět automatů a na jejich provoz se díváme komplexně. Kdo má jeden stroj, nesmí se divit, že se mu nevyplácí,“ hodnotí Zdráhal.

Nové nepřibudou

I když se mlékomaty na Přerovsku rušit nebudou, na druhé straně zřejmě ani nepřibudou žádné nové.

„Náš odhad byl čtyři sta automatů v celé České republice. Skutečnost je asi dvě stě,“ říká Tomáš Kořínek ze společnosti Toko Agri, která prodává mimo jiné i právě mlékomaty. Trh je podle něj už zřejmě nasycený.

„Velký boom už ustal, nyní otvíráme v republice tak jeden až dva automaty měsíčně,“ dodává. I on však potvrzuje trend, kdy zemědělci chtějí rozšířit nabídku o mléčné výrobky.

„Máme několik zákazníků, kteří by do toho šli. Technicky to problém není, stačí přidat spirálu a výtah. Chladící jednotku už stejně všechny lahvomaty mají,“ vysvětluje.

Zatímco v automatech si zemědělci mohou dovolit prodávat mléko třeba za patnáct korun, při prodeji mlékárně je výkupní cena mnohem nižší, pohybuje se na hranici ztrátovosti, kolem sedmi až osmi korun. Přesto ale mlékomaty nejsou lékem na všechno.

„My máme produkci osm tisíc litrů denně. Prodej několika set litrů by nás nespasil, a to nemluvím o vstupních nákladech. Pořizovací ceny automatů se pohybují kolem půl milionu až sedmi set tisíc,“ líčí situaci Troubecké hospodářské její ředitel Bohumil Semenovič.