„Fotíte krásy Hranic? To tady bude stát ještě alespoň rok,“ komentuje zdevastované vozidlo na parkovišti u obchodního centra Koloseum kolemjdoucí paní.

„Je to děs, viděl jsem tady jednou večer partu chuligánů, jak se na tom autě trénují v rozbíjení a ničení,“ přidal svůj hlas další z chodců.

Zmíněný vrak není jedinou podobnou ozdobou města. Vysloužilé auta lze průběžně potkat i na všech sídlištních parkovištích v Hranicích. Ne vždy je ale snadné se jich zbavit.

Začněme například již zmíněným vrakem bílé škodovky v centru města.

„Na nutnost odstranění vraku již odbor dopravy upozornil majitele vozidla, ten ale nereagoval. Když jsme zjišťovali bližší okolnosti, přišli jsme na to, že v tomto případě odbor dopravy nemůže nařídit odtah auta. Jedná se totiž o účelovou komunikaci, a v tomto případě nám zákon odtah neumožňuje,“ vysvětlil velitel hranických strážníků Miroslav Mann.

1500 Kč plus parkovné

Město proto na vrak upozornilo majitele parkoviště, ani ten ale nereagoval. Proto muselo hledat jiné způsoby, jak se s rozpadajícím se vozidlem vypořádat.

„Nakonec jsme přišli na další možnost, a to, že auto může nechat odstranit odbor životního prostředí v případě, že narušuje vzhled obce,“ pokračoval Mann.

I nyní musí ale radnice napřed oslovit majitele auta.

„Pokud i teď nebude reagovat, odtáhneme ho na vlastní náklady, které pak majiteli naúčtujeme,“ řekl velitel strážníků.

Odtah takového vozidla v současné době přijde na 1000 až 1500 korun, další peníze si může město naúčtovat za jeho odstavení na parkovišti v Ekoltesu, které je pro tyto účely vyhrazeno, nebo za likvidaci vraku.

V loňském roce se město zabývalo čtrnácti takovými případy.

„Často se snažíme řešit situaci dříve, než se z auta stane opravdový vrak. Pokud má vozidlo například vypuštěné gumy nebo propadlé technické osvědčení, snažíme se podle SPZ najít majitele, aby vozidlo odstranil,“ informoval Mann.

Odtáhli auto zaparkované u supermarketu

Loni nu tuto výzvu kladně zareagovalo devět majitelů.

„Ve zbylých pěti případech jsme v rámci blokového čištění odtáhli auto na odstavné parkoviště v Ekoltesu,“ dodal.

Ve všech těchto případech pak radnice na majitelích vymáhala peníze, které za odtah zaplatila.

Někdy bývají odtahovány i běžná vozidla.

„To se týká zejména situací, kdy auto tvoří překážku v provozu. Například, když někdo zaparkuje vůz před výjezdem z něčí garáže, nebo, jak se nedávno stalo, u výjezdu pro zásobovací auta u jednoho z místních supermarketů. Auta se tak nemohly dostat dovnitř ani ven,“ sdělil Mann.

I tehdy se strážníci snaží nejprve kontaktovat majitele, což se v naprosté většině případů podaří.

„Když už pak není zbytí, přistupujeme k odtahu,“ doplnil velitel strážníků.