Začátkem února bude Olomoucký kraj přijímat projekty na zajištění dostupnosti vybraných sociálních služeb. Poté rozhodne, které z nich se dočkají dotace z Evropského sociálního fondu. Jedním z předložených projektů bude i azylový dům v Hranicích. Jeho autorem je křesťanské sdružení Elim.

„I kdybychom dotaci získali, nebude to dřív než v květnu,“ vysvětlil ředitel Elimu Bohuslav Rybníček, proč mělo být původně zařízení otevřeno až na jaře. Město však jeho zprovoznění urychlilo tím, že na jednání městské rady doporučilo v úterý schválit Elimu příspěvek na následujícího čtvrt roku ve výši 295 tisíc korun.

Ty by měly sloužit částečně na dovybavení azylového domu a zčásti na mzdy dobrovolníků, kteří se budou o klienty starat. „Přišly velké mrazy, a tak jsme chtěli lidem na ulici pomoci. Jednalo se nám hlavně o to, aby měli kde trávit noci a víkendy,“ zdůvodnila místostarostka města Radka Ondriášová dřívější termín otevření azylového domu.

Radou navržený příspěvek však budou schvalovat na své únorové schůzi až zastupitelé. „Snad návrh rady podpoří,“ vyjádřil svou naději Rybníček.

Azylový dům chce Elim otevřít v pondělí 2. února. „Zatím se bude jednat o zkušební provoz. Slavnostní otevření a zahájení běžného provozu plánujeme na později,“ uvedl bez bližšího upřesnění Rybníček. Kapacita zařízení je deset míst. Dalších deset lůžek pro potřebné má Elim k dispozici v sousední nocležně.

V první fázi využije služeb azylového domu sedm klientů. „Dali jsme přednost těm, kdo mají práci nebo starobní či invalidní důchod,“ sdělil výběrová kritéria Rybníček. Rozdíl mezi nocležnou a azylovým domem bude podle něj v tom, že lidé bez domova tam nebudou chodit pouze přespávat, ale i řešit svou současnou situaci.

„Naši lidé budou s každým z nich zpracovávat individuální plán, který by měl zmapovat jejich současnost a pomoci jim vyřešit budoucnost,“ uvedl Rybníček.

Křesťanské sdružení Elim nabízí v Hranicích pomocnou ruku lidem bez domova. Mezi klienty však nejsou pouze lidé z nižších sociálních vrstev. „Vloni jsme zde měli dva vysokoškolsky vzdělané muže a teď využívá našich služeb i jeden bývalý podnikatel,“ prozradil Rybníček.

Kateřina Kapková