Dvacítka nových obyvatel prožije už Vánoce v novém. Bývalý objekt stolárny pro ně nechalo zrekonstruovat křesťanské sdružení Elim z Hranic.

„Důstojnější ubytování bude jakýsi „vyšší level" pro lidi, s nimiž dlouhodobě nejsou žádné problémy. Jedná se především o starší občany, také matky s dětmi," uvedl ředitel sdružení Bohuslav Rybníček s tím, že obyvatelé městské části Hranic by se neměli obávat dalšího přílivu „nepřizpůsobivých", kteří se do obce v posledních letech přistěhovali kvůli ubytovnám, které v Drahotuších vznikly.

„Je to tak, už nám to opravdu vadí. Na náměstí potkávají naše děti opilce i bezdomovce, romské rodiny, které se sem přestěhovaly," uvedl jeden z občanů, který si nepřál uvést své jméno.

Budoucí občané stavěli stánky

Na příslib ředitele sdružení nyní spoléhají. Nové zařízení v Drahotuších se mezi lidmi intenzivně probíralo už před dvěma lety.

V té době však atmosféra v obci projektu příliš nakloněná nebyla a mezi občany dokonce putovala petice proti jeho realizaci.

„Věřím, že soužití bude dobré. Včera nám například „naši budoucí občané" pomáhali stavět stánky na náměstí pro vánoční jarmark," uvedla předsedkyně osadního výboru Vlasta Zapatová.

Také ona má starost o budoucnost Drahotuš kvůli nepřizpůsobivým občanům.

„Nad lidmi z azylového domu bude alespoň nějaký dohled, na ty z ubytoven, kterých je tady hned několik, ale nikdo nedohlíží. Ani na jejich chování ani na to, v jakých podmínkách žijí," řekla.

Klid a pořádek v domě bude nakonec hlídat i samotné vedení sdružení Elim Hranice. Brzy po slavnostním otevření se totiž sídlo společnosti přemístí právě do Drahotuš.

Současné zázemí tak poslouží několika ženám, které by si jiné ubytování z finančních důvodů dovolit nemohly.

Nebude jen pro seniory

Bývalá stolárna prošla rozsáhlou rekonstrukcí, která trvala asi rok a půl.

„Celkové náklady se pohybovaly mezi osmi až deseti miliony korun. Na investici jsme získali dotaci od Nadace Partnerství, část peněz uvolnilo město a část nám věnovali sponzoři," řekl ředitel.

„Většinu prací odvedla stavební firma, část jsme si udělali sami," vysvětlil.

Nový dům komunitního typu nabídne lidem prostornější pokoje, budou mít možnost ubytováni po jednom, některé pokoje obsadí dva, jeden bude pro tři a jeden pro čtyři lidi.

Kromě toho budou mít k dispozici i zahradu.

„Původně se uvažovalo o tom, že zařízení bude určené jen seniorům. Pokud ale bude mít zájem i mladý slušný člověk, určitě mu nebudeme bránit," uvedl už dříve ředitel Elimu s tím, že ubytovaní lidé by v rámci možností měli během pobytu přiložit i ruku k dílu.

„Chci, aby tady měli určitou činnost, tak jako má doma každý nějaký úkol. Případné problémy řešit umíme," dodal.