V pátek dopoledne se řidičům uzavřelo hranické hlavní náměstí, aby mohlo přivítat řadu dětí z místních základních a mateřských škol. Už po půl deváté se kolem kašny hromadily první skupinky natěšených žáků a žaček. Čekala na ně řada stanovišť, které měly za úkol vzdělávat.

Na pódiu před kostelem soutěžili odvážlivci v třídění odpadu. Museli rozluštit, kam vyhodit i takové zákeřnosti jako keramickou misku, ušpiněný papírový tácek, dětskou hračku, proložku na vajíčka nebo polystyrén.

Kousek dál se tyčil nafukovací skákací oranžový popelářský vůz, hned vedle si ti nejsilnější osedlali místo rodeo býka točící se zelenou láhev. Úkolem bylo, udržet se co nejdéle.

Běžci si vyzkoušeli roztřídit předměty do barevných popelnic co nejrychleji. Jiní roztočili kolo štěstí a hádali ekologické zajímavosti. Nejmenší si poskládali obří puzzle a rozlišovali při hodu na terč barvy kontejnerů na tříděný odpad.

Kdo toužil po řádné dávce adrenalinu, vylezl na obří nafukovací dráhu, kterou musel několika skoky přes barevné boule překonat. Pro kluky i holky tu byli nachystaní BMX flatland jezdci, kteří mezi záživnými ukázkami svých jezdeckých dovedností propůjčovali kola všem, kteří si chtěli jízdu mezi kužely vyzkoušet. Událost si nenechali ujít ani hasiči, kteří zájemcům ukázali vybavení i hasičský vůz.

„Byla jsem na skoro na všech stanovištích. Jen býka, tu zelenou láhev, a obří skákací dráhu jsem vynechala, protože se bojím. Nejvíc se mi líbí nafukovací auto a stánky se soutěžemi," zhodnotila den pro děti Júlie Strnadlová ze Základní školy 1. máje.

Událost, kterou pořádal odbor životního prostředí hranického Městského úřadu společně s Domem dětí a mládeže Hranice, měla jako každoročně u dětského publika velký úspěch. 

Veronika Hlavinková