„S vyhlídkovými plavbami jsme začali o uplynulém víkendu,“ potvrdil Petr Antoš, spolumajitel lodní dopravy ve Strážnici. V zápětí ale dodal, že oficiálně se přístaviště otevře právě prvního května, a to ve tři čtvrtě na dvě. Slavnostní odemykání „Baťáku“ pořádá strážnický jacht klub.

Návštěvníci strážnického přístaviště se letos ale mají opravdu na co těšit. Při plavbách na výletní lodi Amos je totiž čeká velká vzácnost.

„Od letošního roku máme opravdovou raritu, kterou nikdo jiný v České republice nemá. Je jí první dámská posádka, která bude na Baťově kanále jezdit, a to pod vedením kapitánky Veroniky Sovičové,“ vyzdvihl Antoš. Novinky ale čekají také na výletníky, které láká plavba na delší dobu.

„Pro zájemce o vícedenní plavby máme přichystané dvě nové lodě dovezené z Holandska. Jsou to Zuza a Bety,“ řekl Antoš. Většina lodí, které si mohou zájemci v přístavištích Baťova kanálu zapůjčit, mohou jezdit trasy do Otrokovic a na opačnou stranu poté až do slovenské Skalice.

Stejně tak je tomu u lodí, zapůjčených ve veselském přístavišti. V loňském roce mohli zájemci využít nové barevné Zapy. Letos jim nabídne své služby kráska Regina, která brázdila vody u Francie.

„Pravděpodobně v květnu by ale měla být hotová také nová menší obytná loď, která bude asi jen pro čtyři lidi. Pochází z Holandska a jmenuje se Manon,“ uvedl provozovatel veselského přístaviště Lukáš Habarta. Nové programy čekají návštěvníky také v rámci plavby na výletní lodi Danaj. „Jde o programy na klíč, které jsou určeny firmám. Pro školní výlety jsme zpracovali programy, kdy spolupracujeme s hvězdárnou. Po ukončení plavby se mohou děti projet na koních,“ doplnil Habarta.

Vodní turistiku mohou kromě Baťova kanálu využívat také všichni ti, kteří zavítají k hodonínskému přístavišti U Jezu. Zde jim služby nabídne výletní loď Konstancie. Od loňské sezony mohou lidé poznávat okolí řeky Moravy také na menší Korálce.

Právě na této lodi je od letošního roku čeká nově Pirátská plavba. Ta je určena hlavně dětem.

„Pasažéry před vyplutím pirátsky vyzdobíme a vyzbrojíme a pod vedením hlavního piráta vyplují na plavbu. Pod jeho dozorem si poté zkouší loď kormidlovat a naučí se zajímavé loďácké věci. Například kde je pravobok, levobok, pravý nebo levý břeh,“ sdělila za hodonínské přístaviště Andrea Řičicová. Plavba trvá hodinu a půl, je určena hlavně dětem, které získají po absolvování výcviku osvědčení.

Novinky čekají návštěvníky také například v sudoměřickém přístavišti.

Průběžné info o Baťově kanále: ZDE