Zástupci Povodí Moravy ale uklidňují: pokud nebude intenzivně pršet, dá se situace zvládnout. Narozdíl od ostatních míst v republice totiž na řece Bečvě nebyl vyhlášen ani první povodňový stupeň.

„Ještě ve čtvrtek tolik vody nebylo, takže kontrolujeme, kam až to dojde. Dokud se ale nezalije místní lesík, nic zvláštního se neděje,“ řekl Tomáš Lajza ze Sboru dobrovolných hasičů v Tovačově, který byl právě na obchůzce u mostu přes řeku Bečvu. Voda totiž nejvíce hrozila právě mezi Troubkami a Tovačovem.

V Tovačově již svolali povodňovou komisi

Starosta Tovačova Leon Bouchal kvůli tomu v pátek nasedl do auta a vyjel se podívat, jestli hladina stoupá. „Už ve čtvrtek vyhlásili meteorologové pohotovost i pro Olomoucký kraj, takže nenecháváme nic náhodě. Členové naší povodňové komise několikrát denně sledují stav na řece Moravě i Bečvě,“ popsal opatření starosta.

Podle něj se kontroluje hladina řeky u mostu přes Moravu a také přemostění přes Bečvu na komunikaci mezi Troubkami a Tovačovem. Sledují se však i místní toky – Mlýnský náhon nebo rybník Kolečko.

Naproti tomu v Troubkách nad Bečvou, kde byly v roce 1997 ničivé záplavy, zatím povoďňovou komisi nesvolali. „Nebyl vyhlášen první stupeň povodňové aktivity, takže to nepovažujeme za nutné. Sejdeme se, až když bude vyhlášen druhý stupeň. Jde to ale pomalu a do stavu bdělosti zbývá 60 centimetrů. Nemyslíme si, že nám teď něco hrozí,“ řekl starosta Troubek Radek Brázda.

Strach z povodní

Místní lidé to ale cítí jinak. Před očima mají totiž stále obraz povodní v roce 1997, kdy se obcí prohnala stoletá voda a vzala s sebou stovky domů. „Tady v Troubkách se doteď všichni třepeme strachy, když vidíme déšť. Už tři dny spím nahoře s psíkem a bojím se,“ vylíčila své pocity třeba Pavla Kelnerová z Troubek.

„Jak hodně prší a taje, tak se tady všichni bojíme. Pořád mám před očima, jak nám spadl barák a já seděla s dětmi na střeše. Je to zážitek na celý život,“ dodala také Alena Vojtášková.

Místní lidé denně sledují zprávy a za ta léta se z nich stali znalci na povodňovou problematiku. „Já jsem v klidu, protože vím, že Beskydy ještě netají. Dívám se totiž i několikrát denně na zprávy,“ řekla jiná z místních obyvatelek.

Bečva vystrašila i Přerovany

Řeka Bečva vystrašila také obyvatele Přerova, kteří žijí na nábřeží Edvarda Beneše a dodnes si pamatují, jak před dvanácti lety vynášeli ze svých sklepů kýbly s blátem. Voda ale naštěstí stoupala jen v noci na pátek a v průběhu pátečního dopoledne, zatímco odpoledne už byl zaznamenán pokles.

„Rožnovská i beskydská Bečva postupně klesají. Není tedy žádný důvod k obavám,“ ujistil vedoucí odboru zemědělství přerovského magistrátu Ivo Hubík, který je zároveň členem povodňové komise města.

Podle něj ale nebylo nutné ani komisi svolávat. První povodňový stupeň se totiž v Přerově vyhlašuje až tehdy, kdy hladina řeky dosáhne výšky 370 centimetrů. „Zatím to u nás bylo jen kolem tří metrů,“ dodal Hubík.

Hasiči zatím vyčkávají

V klidu jsou zatím i hasiči. „První stupeň se na chvilku ukázal pouze ve čtvrtek večer na vsetínské Bečvě, ale teď už to klesá. Situaci dál sledujeme,“ podotkl ředitel Hasičského záchranného sboru v Přerově Miroslav Čoček.

Podle něj vyjížděli hasiči pouze k jedinému zásahu, a to ve čtvrtek večer. V Lipníku nad Bečvou totiž odčerpávali vodu z rodinného domu, ne však v souvislosti s hrozícími záplavami.

„Majitelka měla ve sklepě asi dvacet centimetrů vody, ale šlo zřejmě pouze o havárii v domě, která se zvýšením hladiny řeky nijak nesouvisela,“ dodal ředitel. Hasiči jsou ale podle něj v kontaktu se starosty všech obcí v regionu, a to i v Lipníku nad Bečvou a Hranicích. „Pokud mám informace, i tam je zatím klid,“ řekl Čoček.

Podle Antonína Kurfürsta z Povodí Moravy během dne hladina řeky Bečvy i Moravy mírně klesla. „Na vsetínské i rožnovské Bečvě je od rána pokles profilu o devatenáct centimetrů. Ke snížení došlo i na průtoku v Dluhonicích u Přerova,“ informoval. O tom, zda se ale řeky udrží ve svých korytech, podle něj rozhodne intenzita srážek v příštích dnech.