„Zámrzy na Rožnovské a Vsetínské Bečvě nejsou, jen na některých místech se hromadí kry, což je ale způsobeno poklesem hladiny toku a průtoku,“ řekl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Podle něj vodohospodáři problematická místa monitorují a mají připravenou mechanizaci k případnému zásahu tak, aby nedošlo k vybřežení vody z koryta.

„K nejvíce sledovaným místům patří Hranice a Teplice nad Bečvou, kde dochází k uvolňování ker. Pokud někde kusy ledu vytvoří překážku, zvládáme to většinou manipulací na jezu. V korytě Bečvy často používáme kráčející bagry, s jejichž pomocí je možné překážku uvolnit. Zatím ale neočekáváme žádné drama, tání by mělo být pozvolné,“ zmínil Petr Chmelař.

Odpouštění nádrží

Protože nízké teploty pod bodem mrazu vystřídá oteplení, uvolňuje Povodí Moravy s ohledem na aktuální zásoby vody ve sněhu prostory nádrží tak, aby byly schopny zachytit případné povodňové průtoky. Už od minulého týdne vodohospodáři manipulují na vodních nádržích tak, aby měly dostatek volného prostoru.

„O víkendu jsme začali odpouštět z vodních nádrží Bystřička, Horní Bečva nebo Plumlov. V současnosti jsou tedy na zachycení vody z tajícího sněhu připravené. Aktuálně odpovídají průtoky v tocích hodnotám, které jsou pro měsíc únor běžné,“ doplnil.

Vodohospodáři varují před vstupem na ledové plochy ve vodních nádržích, jezových zdržích a nebo řekách. Led totiž slábne a v důsledku klesající hladiny hrozí riziko prolomení i při nízkém zatížení. (pu)