Po vzoru farem ze zahraničí se manželé Ličkovi rozhodli dodávat zeleninu lidem na objednávku.

Při přihlášení do programu tak zákazník dostává každých čtrnáct dní bedýnku s mixem ovoce a zeleniny, která se aktuálně sklízí.

„Začínáme od června a zásoby máme pak naskladněné až do konce roku. Bedýnky tedy lidé dostanou i v zimě," popsala majitelka farmy Iva Ličková.

Zeleninové bedýnky se rozvážejí po mnoha městech, kde je, většinou dobrovolníci, předávají lidem.

Zdravé a chutné potraviny

Jedno z odběrných míst je i v Hranicích a to v Informačním centru na zámku.

Čerstvou zeleninu tady lidem vydává Lenka Dočkálková, která si ji sama bere domů také.

„Je možnost volit mezi malou bedničkou, ve které je pět kilo ovoce, zeleniny a velkou. Ta je dvojnásobná," vysvětlila Lenka Dočkalová, zaměstnankyně informačního centra.

Ovoce a zeleninu takto sama odebírá a se službou je spokojená.

„Nápad se mi líbí. Je to jednoduché a člověk se takto dostane k potravinám, které jsou opravdu zdravé a navíc velmi dobře chutnají," sdělila Lenka Dočkálková.

Balíčky za 160 nebo 300 Kč

Velkou zásobu čerstvých potravin si lidé mohou odnést domů za 160 anebo 300 korun. Ať už se jedná o jablka, hrušky, rajčata nebo papriky.

„Zeleninu z farmy přiváží většinou ve středu, kdy se i vydává. Letos si sem pro ni chodí asi třicet lidí," komentovala Lenka Dočkálková. Zákazníci pak jednoduše vymění prázdnou bedýnku za plnou.

Program, který farma provozuje už druhým rokem, funguje na základě přihlášky a na celou sezonu. Noví zákazníci tedy budou mít možnost až příští rok.

„Osvědčilo se nám spolupracovat s lidmi i dobrovolníky, kteří úrodu distribuují, dlouhodobě. I proto se dá přihlásit jen před začátkem léta," podotkla Iva Ličková.

Veronika Vimmerová