„Už několik let podporujeme různé formy bydlení, ať už se jedná o výstavbu rodinných domů nebo podnájemních," uvedl Eduard Kavala, starosta Bělotína. Díky výstavbě bytů se věkový průměr v obci snížilo o dva a půl roku. A přibylo o 18 procent obyvatel.
V osmi nových bytech v novém Domově pro seniory bydlí většinou starší občané z Bělotína.
„Zabydlení probíhalo postupně a v klidu. Každý z nich se přišel podívat a vybral si svůj byt," doplnil Kavala. Umístění v centru dění považuje za výhodu, hlavně z důvodu blízké dostupnosti na poštu, zastávku, úřad i restauraci.
Od března bydlí v jednom z dvoupokojových bytů i devadesátiletá Vlasta Müllerová, která je zároveň nejstarší obyvatelkou domu. „Jsem tady spokojená, vztahy v domě jdou dobré a všichni spolu vycházíme," svěřila se. V novém bytě se cítí dobře, poloha v centru obce jí vyhovuje.
„Není tu velký hluk a všude je blízko. Když se mi nechce vařit, zajdu si naproti k Židovi na jídlo," zmiňuje motorest, která má hned přes cestu. K dispozici je obyvatelům i venkovní dvůr.
Eduard Kavala už teď uvažuje o dalších bytech primárně určené pro seniory. „Na dolním konci obce máme postavený bytový dům o šestnácti bytech. K jednomu bytu už je bezbariérový přístup, do budoucna je v plánu přistavění výtahu, aby byl bezbariérový vstup do všech," přiblížil svou vizi.
Z bývalé sýpky budou byty pro mladé
Bližší obrysy má nově rekonstruovaná budova staré sýpky, která je taktéž u hlavní křižovatky obce – v současnosti se uvnitř dokončuje celkem devět startovacích bytů pro mladé
„Během prázdnin bychom byty mělo předat," řekl starosta. I tady je o bydlení zájem, byty jsou momentálně ze dvou třetin zamluveny.
Těsného sousedství seniorů a mladých se starosta neobává.
„Hlavní vchodové dveře budou u cesty, na dvoře by měl být tedy spíše klid," vysvětlil.
Budovu sila koupil po revoluci soukromý majitel, obec ji od něj později získala výměnou za jinou budovu.
Součástí rekonstrukce, kvůli které je okolí obou budov rozkopané, jsou i nové veřejné osvětlení a chodníky.
„Třešničkou na dortu by pak měly být i čtyři sochy, které nám z pískovce vytesají studenti kamenické školy v Hořicích", dodal Eduard Kavala na závěr.