Neoficiální úvod odstartoval v muzeu, v němž má nově svůj koutek trofejí z celého světa i pěvecký sbor Chorus, jehož zakladatelem byl profesor Lumír Pivovarský z Ostravy.

„Do Bělotína jedu vždy moc rád. S obcí mě pojí především přátelské vazby se starostou, s nímž jsme začali pořádat Bělotínský týden zpěvu. Často jsem sem jezdil také se sborem," uvedl Lumír Pivovarský. Zájem o pěvecké sbory prý v posledních patnácti letech pozvolna narůstá.

„Zejména přibývá sborů, které zakládají gymnázia," míní sbormistr, jenž často zasedá v porotách různých soutěží.

Otevření muzejního koutku oslavil Chorus jak jinak než zpěvem. V jedné z písní se předvedl i vynikající sólista sboru a starosta Bělotína Eduard Kavala. „Zpěv je pro mě největší odreagování od denních povinností, je to můj jediný koníček, který jsem si ponechal. To, že jsem mohl procestovat svět se sborem, mně pomohlo i při profesi, kterou dělám," řekl starosta, který kromě Valentova podzimu zavedl již před mnoha lety v obci hned několik hudebních tradic.

Pětihodinová přehlídka sborů začala zpěvy pěveckého sboru základní školy z Bělotína.

„Chystáme během jednoho roku vždy několik pásem, tohle jsme nacvičovali už na červen. Teď se připravujeme na Vánoce," uvedla sbormistryně Adéla Dudová.

Památce Josefa Valenty, jenž v Bělotíně žil v letech 1888 až 1961, věnují v obci nejen přehlídku amatérských komorních sborů, ale rovněž i část muzea.

„Archív se zatím shromažďuje, moc se toho po něm, žel, nedochovalo. Alespoň ne pro chronologické zpracování," posteskl si Eduard Kavala. Po českém učiteli, který pracoval v Bělotíně, zůstaly muzeu z artefaktů kromě notových záznamů už jen cylindr se jménem Valenty a taktovka, také jeho harmonium a pult.

"Přestože jeho manželka byla Němka, zůstal zde i přes válku, i když jeho působnost byla silně omezená. Po osvobození využil svého původu a zůstal v Bělotíně. Byl to muzikant tělem i duší a své nadání a schopnosti předával hlavně dětem," připomněl významnou osobnost starosta. Společně se svou manželkou je Josef Valenta pohřben na bělotínském hřbitově. Právě v neděli završili slavnost mší svatou k uctění jeho památky v kostele sv. Jiří.