Julinka Orságová se narodila zcela zdravá. Po dvou týdnech života však musela být hospitalizována ve Fakultní nemocnici v Ostravě, kde bylo zjištěno, že čtvrtý den po narození prodělala herpetickou meningoencefalitidu, závažné zánětlivé onemocnění mozku.

Svůj boj o život Julinka naštěstí vyhrála, od této doby se však bohužel neobejde bez asistence druhé osoby nebo rehabilitačních pomůcek.

„Z neurologického hlediska nevydává Julinčin mozek signály, jak tělo používat. Nám tak nezbývá než pracovat na tom, aby se zdravotní stav nezhoršoval, což se bohužel děje a Julinka v letošním roce podstoupí operaci měkkých tkání,“ řekla maminka Julinky, Regina Orságová.

Potřeba druhého fyzioterapeuta

Po chystané operaci bude Julinka kvůli nutné intenzivní rehabilitaci potřebovat druhého fyzioterapeuta.

„Toho musíme zaplatit nad rámec zdravotního pojištění,“ přiznává Regina Orságová, která se pro svou dceru pokusí získat také vybavení pro oční navádění.

„Je to totiž možnost, jak by mohla Julinka do budoucna komunikovat s okolím. Financování příspěvku na tuto zvláštní pomůcku posuzuje Úřad práce ČR. Jedná se však pouze o Tobii, potřebnou počítačovou sestavu musí mít každý jedinec svou. A to je u nás problém. Náš počítač svým stářím již nevyhovuje,“ popsala Regina Orságová.

Právě na potřebnou zdravotní péči a důležité pomůcky výtěžek z chystané benefiční akce poputuje.

Nápad pochází z hlavy Denisy Biskupové

S nápadem Benefici pro Julinku uspořádat přišla hlavní organizátorka Denisa Biskupová.

„Julinku a její maminku jsem poznala až v minulém roce, když mi o ní řekla má maminka. Věděla jsem jen, že bydlí v Bělotíně, tak jsem se s paní Orságovou spojila a dohodla si s ní schůzku. Po našem setkání mi bylo hned jasné, že pomoc je na správném místě,“ zavzpomínala Denisa Biskupová.

„Cílem akce je propojením sportu, hudby a tance oslovit lidi, kteří však nepřijdou pouze za zábavou, ale kteří svou účastí podpoří někoho, kdo to potřebuje, a zároveň někoho, kdo si to za svou péči, starostlivost a zdolávání všech úskalí rozhodně zaslouží,“ prozradila Denisa Biskupová.

Charitativní projekt podpořili vedle obce Bělotín a jejího starosty Eduarda Kavaly také senátorka Jitka Seitlová a olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk.

Pro každého něco

A na co se mohou návštěvníci benefice vlastně těšit?

O hudební vystoupení se vedle skupin Turbo a Neřeš postará také zpěvák Pavel Callta s kapelou. Velký tahák bude představovat i hvězdné fotbalové utkání, na němž svou účast přislíbili například fotbalisté Marek Heinz, Michal Frydrych nebo Ondřej Čelůstka.

Organizátoři ale nezapomněli ani na dětské návštěvníky, pro které bude připraven animační program i řada tanečních vystoupení. Moderování celé akce pak proběhne pod taktovkou dua Petr Říbal a Ondra Urban.

Benefice pro Julinku se uskuteční v sobotu 2. června od 10 hodin v areálu TJ Sokol Bělotín. Vstupenky jsou v prodeji v síti TicketArt. Přispět ale může každý také nad rámec zakoupení vstupenky. Bližší informace najdou zájemci na facebookové události nebo již brzy také na stránkách dbaproduction.cz. 

autor David Král