V pátek to potvrdil hydrogeolog i odborníci z firmy, která se sanacemi při podobných událostech zabývá.

Uniklá látka se však rozlila i do půdy, přestože v den nehody se předpokládal únik pouze na krajnici vozovky.

„Tohle je klasický případ, kdy unikne ropná látka a skutečný rozsah se zjistí až v době, kdy se začne kopat. Objevila se zde laguna, ve které vidíme už nějakých čtyřicet litrů benzinu," sdělil za firmu v pátek po 13. hodině Lukáš Homola, podle něhož mohlo do příkopu natéct celkově i přes dvě stě litrů benzinu.

Kompetentní společnost také postupně odvezla několik tun kontaminované zeminy na určená místa.

„Je tady krásná jílovitá zemina, ve které se látka zachytne a nedostane se dál. K ohrožení spodních vod díky tomu nedojde. V jílovité zemině se to totiž nasbírá, potom to cisternou odsajeme a odvezeme na spálení," dodal.

Celý zásah pracovníků podniku by měl trvat jen několik dní, řešit se ale musí i půda, která byla z místa u frekventované silnice odebrána.

„Povrch u vozovky se tady musí obnovit tak, aby se krajnice neutrhla, protože tudy jezdí spousta těžkých vozidel," upřesnila Jana Juhaňáková z oddělení životního prostředí.

Nehoda nákladního vozu s cisternou se stala ve čtvrtek 30. ledna kolem půl čtvrté odpoledne. Na místě pak i s chemickým kontejnerem dorazili hasiči z Hranic a z Přerova. Příčinou úniku benzinu byla technická závada v jedné komoře cisterny.

SOUVISEJÍCÍ: Z cisterny na Olomoucké vytekly stovky litrů benzinu

„Hasiči se pokoušeli místo utěsnit a současně unikající benzín jímali do připravených nádob, uniklý benzin zasypali sorbentem," oznámila k zásahu mluvčí krajských hasičů Vladimíra Hacsiková.

Práce u frekventované vozovky se řidičů příliš nedotknou, levý jízdní pruh je totiž stále průjezdný. V místě by ale řidiči měli dát nohu z plynu, dopravní značka dočasně umožňuje projíždět pouze čtyřicítkou.