Unikátní betlém navodí na zámku každoročně tu pravou vánoční atmosféru a letos si jej budou moci prohlédnout návštěvníci i v komorním osvětlení svíčkami.

„Sázavský řezbář Bedřich Zbořil vyřezává pro muzeum figurky už dvanáct let. Jako první zhotovil Svatou rodinu, potom postupně přibyly další postavičky z lipového dřeva, které zachycují běžný život,“ přiblížil kurátor výstavy Milan Chumchal z Muzea Komenského v Přerově.

V letošním roce vznikalo dalších sedm postav, které unikátní betlém doplní. „Nové jsou v něm ovečky a zajímavý je třeba detail, kdy jedna z ovcí vytahuje pastýři z kapsy svačinu,“ poukázal Chumchal.

Právě hravost, s níž zachytil řezbář jednotlivé figury a děje, je tím, co na přerovském betlému nejvíce zaujme. A pak také propracovanost postaviček až do posledního detailu.

„Po původních biblických figurách chtěl zobrazit i stará řemesla. Postavy řezníka při práci, bednáře, ševce, koláře a další žánrové scénky jsou zároveň zajímavým dokumentem starých tradic a řemesel, které už mladí lidé téměř neznají,“ přiblížil autorův záměr kurátor výstavy.

Všechny postavy jsou vyřezány z lipového dřeva, v přírodním provedení a bez nátěru. Tvůrce betlému chtěl totiž zachovat co největší autentičnost. Zatímco ještě loni mohli návštěvníci zámku zhlédnout pohromadě všech více než 120 postav, letos uvidí jen část z nich.

„Instalujeme jen reprezentativní výběr a na etapy. Celý betlém by se ani do prostor historického sálu nepodařilo umístit. Do 4. ledna bude k vidění štědrovečerní příběh, od 5. ledna betlém změníme a doplníme tříkrálovými figurkami,“ řekl Chumchal.

Pastvou pro oči bude intimní nasvícení díla v neděli 27. prosince. „Chceme betlém pro navození větší vánoční atmosféry nasvítit svíčkami, a to těsně před koncertem Moravských madrigalistů na zámku,“ uzavřel.