Na jejich výrobě už v těchto dnech pracuje na místním zámku autor Alexander Forýtek.

„Dosud se betlém skládá z třiatřiceti různých postav a z celkem osmi zvířat. Základ tvoří svatá rodina, ale je v něm zastoupena také celá řada biblických a také světských postav včetně venkovské kapely,“ upřesnil místní lidový umělec Forýtek.

Ten má před sebou pouhé tři týdny na to, aby stihl čtyři nové postavy vytvořit. Betlém totiž musí stát na náměstí nejpozději den před svatým Mikulášem.

„Z toho, že bych nové figurky nestihl dokončit, strach nemám. Za ty roky už mám s jejich výrobou bohaté zkušenosti,“ řekl Forýtek, který s výrobou betlému začal před sedmi lety, kdy ho s touto myšlenkou oslovil bývalý starosta Dřevohostic Ladislav Sigmund.

„Tenkrát jsme spolu seděli v hospodě a vymýšleli něco, čím by se dalo zpestřit náměstí o Vánocích. Původně jsme chtěli vyrobit nějaký malý betlém, jenže jak přibývalo piv, tvořily se nové nápady a rostly v našich myšlenkách i rozměry postav. Nakonec jsme dospěli k tomu, že budeme vyrábět postavy v životní velikosti,“ vzpomněl Alexander Forýtek, který ve svém volném čase maluje obrazy.

Nejvíce mu prý ze čtyř desítek figur dala zabrat výroba kobyly s hříbětem. „Kůň je však tak pevný, že unese i dospělého člověka, což jsme si už odzkoušeli,“ doplnil Forýtek, který dokonce některým postavám vtiskl tváře místních žijících obyvatel.

Dřevohostický betlém, který zaručeně nemá v přerovském regionu konkurenci, každoročně budí velkou pozornost také u projíždějících řidičů. Figurky, jejichž základ tvoří polystyrén s povrchovou úpravou, totiž působí tak věrohodně, že se v souvislosti s tím tradují v obci veselé historky.

„Byl jsem například svědkem toho, jak jedna řidička, která projížděla naší obcí, zastavila, stáhla okénko a na figuru, která stála u silnice a měla být teprve instalována, hovořila,“ svěřil se s příhodou Forýtek.

Betlém obohacený o čtyři nové postavy si zájemci mohou prohlédnout na dřevohostickém náměstí od 5. prosince, kdy bude slavnostně nasvícen, a k vidění zde bude tradičně až do Třech králů.