Atmosféra českých Vánoc se tak dostane touto cestou až do londýnského paláce Hampton Court. „V betlému je zachycena Panna Marie, Josef a jezulátko, nechybí zde ani osel, vůl a tři ovečky, Tři králové a pasáček s ovečkou. Vysoký je 32 centimetrů, vyroben je z lípy a na povrchovou úpravu jsem použil vosk,“ řekl autor betlému, 27letý řezbář Jan Vincker.

Hranický betlém obsadí prestižní místo v paláci Hampton Court kvůli vazbám s hranickou galerií M+M, kde řezbář svá díla vystavuje. Syn majitelky galerie totiž žije v Británii a má těsné kontakty se Sborem Královské kaple při londýnském paláci Hampton Court.

Podle mluvčího hranické radnice Petra Bakovského díky těmto kontaktům zařídil před lety i unikátní vystoupení tohoto pěveckého sboru královny Alžběty II. v Hranicích.

Na betlému, který poputuje za lamanšský kanál, pracoval řezbář půldruhého měsíce. Pohrál si podle svých slov především na detailech. S dlátem v ruce pracuje řezbář již od svých sedmi let. Se svým otcem za tu dobu vyrobil na 500 betlémů. Deset z nich mohou lidé obdivovat v kostelích, zbytek skončil většinou v soukromých sbírkách. Jejich díla přitom putovala i dál než do Británie. Mají je lidé například v Austrálii či v Japonsku.

„Vyřezávám od sedmi, od 15 let aktivně a sedm let se tím živím. Viděl jsem to doma a začalo mě to bavit. Koníček se tak pro mě stal prací,“ podotkl Vincker.

Kromě betlémů mladý řezbář vytváří i sochy. Za sebou má například i kuriózní zakázku soch jedné rodiny v životní velikosti. Sochy jednotlivých členů dlabal podle fotografie a podle jejich proporcí. Rodina si své podoby v dřevěném pojetí vystavila ve svém domě.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika