Betlém budou už během letošních vánočních svátků obdivovat Angličané v Královské kapli Alžběty II. v Londýně. Sedmadvacetiletý řezbář přiznal, že tato zakázka je pro něj prestižní záležitostí. Skvělou příležitost dostal díky tomu, že každoročně vystavuje své betlémy na tradiční vánoční výstavě v Galerii M+M.

Syn galeristky Jiří Musil žije v Anglii a v Královské kapli pracuje jako dobrovolník. „O betlému pro kapli jsme uvažovali. Chtěli jsme něco důstojného. Maminka mívá v galerii tradiční výstavy betlémů. Napadlo mě, proč by tvůrcem nemohl být někdo z Hranicka, věděl jsem, že tady zlaté ručičky existují, a tak jsem se obrátil na místního umělce, je to velice šikovný člověk. Sice jsem měl z toho hrůzu, jen tak nějaká zakázka se do kaple nedostane, dopadlo to však nad očekávání dobře a jsme naprosto spokojeni s tím, co do Královské kaple vezeme,“ řekl Jiří Musil.

Betlém tvoří postava Panny Marie, Josefa a jezulátka, ale také Tři králové, pasáček s ovečkou, ovečky a další. „Každý rok chtějí dokupovat další figury,“ řekl řezbář Jan Vincker. Jak prozradil, nejtěžší je vyřezat jezulátko. „Musí mít nevinný, dětský obličej,“ vysvětlil.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika