I kapacita jejího azylového domu se s příchodem prvních chladných dnů naplnila po okraj.

V přerovské ubytovně pro lidi bez domova je situace podobná. Plné je tam však tradičně i nádraží.

Hranice: kvůli krizi bezdomovců přibylo

Podle hrubých odhadů ředitele Elimu Bohuslava Rybníčka se dnes po hranických ulicích potlouká zhruba dvacet lidí bez domova. Další stovka jich bydlí u příbuzných a známých nebo v domech, které tím pádem připomínají squat.

„Přespávají různě. Po domovních vchodech, v hájcích na matracích nebo ve stanech a podobně,“ řekl Rybníček. Nocležna, kterou jeho sdružení provozuje, je už teď, před příchodem prvních mrazů, téměř plná.

„Býváme obsazeni i přes léto, ale teď je naše zařízení vyhledáváno mnohem více,“ uvedl. Většinou se lidé bez domova obracejí na Elim sami.

Někdy však do nocležny putují rovnou z nemocnice. V současné době je tam hospitalizován muž, kterému před desíti dny přivolali sanitku městští strážníci.

Měli obavu z jeho podchlazení. Jestli měl bezdomovec i jiné onemocnění, k tomu se nemocnice vyjádřit odmítla, s ohledem na ochranu jeho soukromí. Potvrdila však, že muž v nemocnici stále ještě pobývá. Hranický Elim poskytuje azyl klientům od 19 do 72 let.

O střechu nad hlavou přišli z nejrůznějších důvodů. „V poslední době narůstá počet těch, co jsou schopní, zdraví a snaživí, ale přišli o práci, a tím pádem i o ubytování. Rodinu nemají, a tak končí u nás,“ konstatoval Rybníček.

Přerov: bezdomovci se stahují k nádraží

Lidé bez přístřeší se začali během prvních chladných dní stahovat i na vlakové nádraží v Přerově. Někteří z nich přespávají pod rampou, v opuštěných vagonech a nebo nevyužitých drážních budovách. „Klientelu“ na nádraží v Přerově přitom tvoří nejen bezdomovci, ale i lidé, kteří potřebují momentálně řešit své problémy.

„Máme i případy, kdy se někdo pohádá s manželkou a nemá kam jít. Nebo se opije a ujede mu vlak, a tak tu přespí. Nádraží se stalo pro některé lidi útočištěm v krizových situacích,“ přiblížil Josef Gybas z přerovské policie.

Bezdomovci se podle něj dosud natrvalo nezabydleli ve zdejším kulturním středisku a nebo na toaletách, tak jako v mrazivých dnech loňského roku.

„Neřešili jsme ani vážnější incidenty, pouze drobné krádeže potravin,“ poznamenal Gybas. Odmítat zájemce o nocleh zatím nemusí Ubytovna pro bezdomovce v ulici U Výstaviště v Přerově.

„Naše kapacita je šedesát míst a ještě nemáme plně obsazeno. Azyl už jsme poskytli 58 lidem, kteří se ocitli bez přístřeší. Některým jsme zprostředkovali ubytování jinde,“ uvedla ředitelka oblastního spolku Českého červeného kříže v Přerově Alena Stárková.

Kateřina Kapková a Petra Poláková-Uvírová