Magistrát ani městská policie nemají žádné legislativní nástroje, jak proti bezdomovcům zakročit.

Ti přitom znepříjemňují život lidem v okolí supermarketů nebo na vlakovém nádraží. Pocity nejistoty potvrdil tento týden také pracovník ostrahy supermarketů v Přerově Pavel Kužela, který přichází do styku s bezdomovci každý den.

Někteří z nich o sobě totiž podle jeho slov prohlašují, že jsou nakaženi žloutenkou. „Tito lidé vám bez ostychu řeknou, že mají žloutenku. Při zásazích proti nim tedy musíme být velmi obezřetní,“ konstatoval Kužela.

Jeho slova potvrzuje i jeden ze zasahujících strážníků. „Říkají to docela často, a to hlavně z alibistických důvodů. Stávají se tím totiž prakticky nedotknutelnými, protože se k nim člověk bojí přiblížit,“ řekl strážník.

Podle ředitele organizace Kappa Help v Přerově Michala Majera je obecně známou informací, že injekční uživatelé drog trpí ze třiceti až padesáti procent chronickou hepatitidou typuBnebo C.

To může být i případ přerovských bezdomovců, kteří se z velké části rekrutují právě z lidí závislých na drogách.

„Drogově závislí to o sobě samozřejmě vědí. Žloutenkou tohoto typu se ale člověk nemůže nakazit jinak než pohlavním stykem nebo společným sdílením injekční stříkačky. Nákaza by se totiž musela dostat přímo do krevního oběhu, a to se podáním ruky nestane“ vyvrací obavy obyvatel Přerova Majer.

Fakt, že problém bezdomovců neřeší žádný předpis, potvrzuje také mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

„Žádný zákon ani obecně závazná vyhláška města v této věci neexistují. Je to tedy téměř neřešitelné. My jako úřad nemůžeme určit, kde se bezdomovci můžou a kde nemůžou vyskytovat. Nejsme tím, kdo by mohl omezovat osobní svobodu lidí,“ řekl Přidal.

Strážníci jsou podobně jako ostraha supermarketů proti bezdomovcům bezradní.

„Hlavní překážkou v postihu takových lidí je nemožnost vymáhání pokut. Bezdomovci jsou totiž skupinou, která nepodléhá žádným finančním sankcím. Zatímco občanovi, který normálně pracuje, může být pokuta strhávána z platu, na tyto lidi takové nástroje neplatí. Vymahatelnost práva je v těchto případech mizivá,“ soudí o tom zástupce ředitele Městské policie v Přerově Ladislav Petrovský.