„To se dá pojistit jedině dalším zámkem,“ komentoval šéf hranických strážníků Miroslav Mann.
Uvedl také, že žádné kolo nebylo ukradeno z bezpečnostních stojanů na zámky FAB.
Ty však jen málokdo využívá. Bezpečnostní stojany jsou jen na vybraných místech a využívají je i cyklisté bez speciálního zámku.
Řešením množících se případů krádeží může být evidence jízdních kol. Od začátku ji u Městské policie v Hranicích využilo už přes sedm stovek cyklistů. Evidence zájemcům nabízí možnost nechat zařadit své kolo do policejní databáze, která může napomoci při hledání odcizeného bicyklu.
Zřízení evidenční karty je zdarma. Pokud si chce cyklista kolo pojistit pro případ krádeže, má jedinečnou možnost. Se svým kolem a dokladem, který dokáže, že je jízdní kolo jeho, přijde do služebny městské policie na Pernštejnském náměstí.
Strážníci s majitelem sepíší kartu a kolo si vyfotí. Dojde-li následně k jeho odcizení, je důležité, aby krádež lidé na hlásili co nejdříve.
„Učiníme pak co nejvíce opatření, abychom kolo podle fotky našli. Pokud nám to ale oznámí až po několika dnech, kolo už může být na druhé straně republiky, a s tím už nic nenaděláme,“ sdělil Mann.
U obzvlášť drahých kol mohou obyvatelé Hranic využít další možnost. Strážníci dokola vloží čip v hodnotě 500 korun. Díky jeho přítomnosti v rámu jej pak mohou s pomocí speciálního přístroje najít prakticky kdekoliv.
Kolo však musí být zařazeno v celostátním registru, což stojí 150 korun.
„V Hranicích toho využilo jen asi dvacet zájemců. Celý projekt byl nastartován tak, že kontrolu odcizených kol budou provádět členové městských policií po celé republice. Nakonec z toho ale sešlo a systém centrálního registru není úplně stoprocentní,“ podotkl strážník.
V případě, že dojde ke krádeži jízdního kola, městští policisté automaticky předávají případ svým republikovým kolegům. Pachatel je totiž podezřelý z trestného činukrádeže.