„Po silných bouřkách, které kraj zasáhly hlavně v pátek večer a v noci na sobotu, evidujeme na čtyři desítky výjezdů. Řešili jsme především popadané stromy, ucpanou kanalizaci a propustky a čerpali vodu ze sklepů. Například v Droždíně voda, která přitekla z polí, ohrožovala trafostanici. Monitorovali jsme ale i situaci v Šumvaldu,“ řekla krajská mluvčí hasičů Lucie Balážová.

MUDr. Milan Provazník, Poliklinika AGEL Olomouc
Úpal, průjem, klíšťata. Olomoucký lékař radí, jak na letní strasti

Silný déšť na některých místech zvedl prudce hladiny toků - po půlnoci byly Valová v Polkovicích a Brodečka v Otaslavicích na třetím povodňovém stupni. Po druhé hodině v noci klesly hladiny na druhý stupeň. Ve stádiu bdělosti je Hloučela v Plumlově.

Vrchoslavice na Prostějovsku potrápila Velká Haná, kde zbývalo do vyhlášení třetího povodňového stupně pár centimetrů.

„Situaci sledujeme a naši hasiči jsou v pohotovosti. S pytlováním jsme ale nezačali, čekáme na další vývoj situace,“ řekl v sobotu po poledni starosta Vrchoslavic Dušan Svozílek. Situace na tocích se začala v odpoledních hodinách uklidňovat.

Meteorologové očekávají v neděli v průběhu odpoledne, večera a noci na pondělí přeháňky a bouřky, které mají být ojediněle i velmi silné s přívalovými srážkami.

Vlivem vydatných srážek během nedělního večera a noci na pondělí může dojít k vzestupu hladin vodních toků, a to zejména na tocích odvodňujících Jeseníky.