Letos podruhé. V České republice ojedinělá cykloturistická akce láká už po pětadvacáté.

PODROBNÁ MAPA
ke stažení ZDE

„Pro trvalý, ba i vzrůstající zájem účastníků nejen ze středomoravské oblasti, ale z celého Česka i sousedních zahraničních států, už čtvrtý rok pořádáme jeho letní verzi. Zájemcům se otevřou jinak nepřístupné kouty Oderských vrchů v zajímavých a odlišných podmínkách vrcholícího léta," sdělil za organizátory akce Jaroslav Koš.

Připomněl, že letos na jaře byl překonán i letitý rekord v počtu účasti, který vytvořilo 6439 jedinců.

Ti se na vyznačené trasy o celkové délce téměř 140 kilometrů vydali z devíti vstupních míst, umístěných po celém obvodu vojenského prostoru.

„Teď k nim přibude ještě desáté vstupní stanoviště. Zájemci jej najdou ve směru od obce a železniční zastávky Jívová na turistické cestě pod Malým Rabštýnem," upozornil Jaroslav Koš.

Nová část tratě

Podle něj kouzlo letní verze Bílého kamene spočívá především v tom, že všechny vyznačené trasy jsou méně navštěvované. V létě na ně totiž vyráží přibližně třetina jarních zájemců.

„Po mnoha letech se účastníkům otevírá také nová část tratě. Z už zmíněného nového vstupu z údolí řeky Bystřice, se mohou vydat přes zbořenisko bývalé osady Bělá do Heroltovi a odtud pokračovat až do Města Libavá," prozradil spoluorganizátor tradiční akce.

Trasu je možno projíždět obousměrně a vyhnout se tak průjezdu Domašovem nad Bystřicí.

„Doporučujeme krátký výstup na Malý Rabštýn, odkud je nejpěknější výhled do údolí po hranicích vojenského prostoru," navedl ještě. 

web akce BÍLÝ KÁMEN

Několik zásadních pokynů a faktů:

• vstup do VVP ze všech stanovišť je od 7 hodin, prostor je nutno opustit do 16 hodin

• účastníci musí mít osobní doklady, cyklisté ochrannou přilbu

• pohyb je možný jen po v mapě zakreslených a v terénu vyznačených komunikacích

• doporučujeme použití trekových či horských kol v dobrém technickém stavu

• na celém území VVP je zákaz rozdělávání ohňů a kouření v lese

• v některých místech se těží dřevo, dbejte upozornění pracovníků VLS

• občerstvení: parkoviště Strážná, zámeček Bores, pozorovatelna Velká Střelná, Město

Libavá, Stará Voda, možná i Zelený kříž

• vstupní stanoviště: Mrsklesy, ž.z.Smilov, M.Rabštýn, Město Libavá, Nové Oldřůvky, Kovářov, Zelený kříž, Kozlov, Velký Újezd, Daskabát

• Na vstupních stanovištích účastníci obdrží, po předložení průkazu totožnosti a zaplacení poplatku 30 korun, dokumentaci potřebnou k absolvování akce. Děti do 10 let mají vstup zdarma. Podrobnější informace mohou zájemci získat na webových stránkách a telefonech pořadatelů: www.akcebilykamen.cz