Za účast na násilném střetu mezi anarchisty a příznivci extrémní pravice, stanul před soudem jeden ze stoupenců anarchistů, Martin Hlávka z Prahy.

Mladík je obžalován z toho, že se podílel na vyprovokované bitce obou táborů, při níž létaly vzduchem dlažební kostky a pivní láhve. Téměř jako za občanské války to vypadalo v Přerově v sobotu 10. března.

Ve městě si dali sraz příznivci extrémní pravice, což přilákalo jejich názorové odpůrce z řad anarchistů. Celkem se v ten den ve městě pohybovalo dvě stě extremistů a asi dvě stě padesát policistů, kteří měli zabránit vzájemným rozbrojům.

K těm nakonec došlo, vzduchem létaly kameny a lahve a tekla i lidská krev. Jeden z policistů dokonce utrpěl těžké zranění.

Okolnosti tohoto dne včera u hlavního líčení objasňovali čtyři policisté z oddělení jízdní policie Městského ředitelství v Brně, kteří se na koních pokoušeli oba tábory odtrhnout. Zda byl útočníkem obžalovaný mladík z Prahy, ale svědci nebyli schopni u soudu potvrdit.

„Dostali jsme se pod křížovou palbu z obou stran. Útočili jak antifašisté, tak neonacisté,“ vypověděl u soudu policista Milan Hnát.

„Protože měli na hlavách šátky a kapuce, nebylo možné je identifikovat,“ pokračoval Milan Hnát. Ten při násilném střetu utrpěl těžké zranění nohy, které si vyžádalo dobu léčení na dva měsíce.

Zranění podle policistů utrpěli také služební koně. Jak doplnil jeho kolega, létaly předměty vzduchem nikoliv nahodile, ale s cílem ublížit. „Útočili přímo na nás, snažili se zasáhnout policisty a koně,“ dodal k tomu další z brněnských policistů Tomáš Doležal.

Bezprostředně po incidentu bylo na místě zadrženo 15 útočníků z obou táborů. Obhájce obžalovaného Martina Hlávky směřoval své dotazy k tomu, zda při zákroku neselhala policie.

„Demonstraci ultrapravicové skupiny Národní korporativismus v Přerově měla policie zakázat,“ uvedl obhájce. Soud byl včera odročen, a to na 12. listopadu. Podle soudce Tomáše Novotného hrozí mladíkovi trest odnětí svobody až na pět let.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika