Právě těmto dvěma osobnostem ve středu odpoledne předala starostka města Radka Ondriášová prestižní ocenění.

Oba laureáty na hranický zámek doprovázeli nejbližší příbuzní a přátelé.

„Hrozně ráda bych si s vámi popovídala, ale můj zdravotní stav mi brání v tom, abych toho řekla více. Takže mi zbývá jen jedno jediné. Děkuju všem," řekla publiku bezprostředně po převzetí ceny hranická rodačka Blanka Ličmanová.

Její obrazy zkrášlují prostředí v Hranicích či v teplických lázních. Vystavovala ale i v mnoha českých městech, některá její díla jsou umístěna i v Nizozemí nebo ve Spojených státech amerických.

„Díla Blanky Ličmanové jsou zastoupena také v soukromých sbírkách v České republice, na Slovensku, v Rakousku, Německu, Kanadě, Francii nebo USA," uvedla referentka odboru školství a sociálních věcí Jarmila Vrtalová.

Doufejme, že ještě něco dalšího vytvořím

Také historik a grafik Jiří Nebeský se může pochlubit bohatou tvůrčí aktivitou. Má lví podíl na vydání mnoha sborníků, časopisů nebo knih.

Kromě hranické historie publikoval řadu studií, článků a recenzí v oborech literární věda, sociologie, obecná historie a heraldika.

„Vzhledem k tomu, že Jiří Nebeský letos oslavil teprve čtyřicáté narozeniny, máme naději, že jeho snaha zachycovat minulost, popularizovat historii i odborně zpracovávat široký rejstřík témat, nás v budoucnu obohatí ještě o nejednu knihu, informační tabuli, článek, přednášku či recenzi," dodala referentka.

Naději do budoucna vyjádřil i samotný oceněný Hraničan.

„Děkuji své rodině, protože i ona má velkou zásluhu na tom, že ta díla můžou vznikat. Doufejme, že ještě něco dalšího vytvořím a že to někomu přinese i něco zajímavého," sdělil ve středu po slavnostním aktu Jiří Nebeský.