Od šestadvacátého března budou moci lidé začít odevzdávat vyplněné sčítací formuláře. Příležitost budou mít třemi různými způsoby.

„Formulář mohou odevzdat sčítacímu komisaři, elektronicky nebo poslat poštou,“ uvedl tiskový mluvčí projektu Sčítání lidu, domů a bytů 2011 Ondřej Kubala.

Patřičný komisař se bude prokazovat speciálním průkazem, který musí předložit společně s občanským průkazem při návštěvě každé domácnosti.

„Ještě bude mít přes rameno modrou tašku s logem České pošty,“ přidal Ondřej Kubala.

Při posledním sčítání na jaře roku 2001 žilo v Hranicích 19 670 lidí. V historii to bylo zatím nejvíce a bude zajímavé sledovat, zda za posledních deset let se lidé do města stěhovali, nebo naopak utíkali.

„Od posledního sčítání máme určitě představu, jak se počet obyvatel mění,“ poznamenal mluvčí radnice Petr Bakovský.

Komu se údaje hodí?

Hranice jsou v okrese podle počtu obyvatel druhým největším městem hned za Přerovem. Jeho skoro padesát tisíc asi nedoženou, spíše se počítá, že populace zde mírně poklesla.

„Myslím si, že od posledního sčítání se počet obyvatel nepatrně zmenšil,“ doplnil mluvčí radnice.

Informace o počtu obyvatel jsou podstatné hned z několika důvodů. Slouží zejména hasičů nebo při povodních.

„Nejde jen o hasiče, ale obecně o složky integrovaného záchranného systému. Při zásahu je pro ně důležité vědět, kolik je v domě bytů, nebo kolik lidí žije v daném bytě,“ uvedl na závěr důvody Ondřej Kubala. (zem)