Podle jeho slov dělí město od klíčového rozhodnutí o budoucnosti základny několik týdnů.

„Počátkem srpna zasedá závěrečná meziresortní komise ministerstva obrany, a poté bude materiál předán na jednání vlády,“ nastínil primátor. O tom, zda se nakonec vrtulníky přemístí do Náměště nad Oslavou nebo zůstanou v Přerově, se rozhodne buď koncem srpna nebo v září.

„Je těžké dopředu odhadnout, jak jednání vlády nakonec dopadne. Z dostupných informací ale vyplývá, že existují i hlasy proti zachování základny a záměr nemá úplně jednoznačnou podporu všech politiků uvnitř koalice,“ řekl primátor. On sám však prý doufá, že se nakonec podaří základnu ve městě zachovat. „Věřím, že ve městě bude. Město Přerov i oba dotčené kraje – Zlínský a Olomoucký pro to dělají maximum. Pokud vláda řekne ano, založíme obchodní společnost, která by se domlouvala na konkrétní podobě civilního letiště,“ nastínil další vývoj. Přerovští radní si byli z toho důvodu před časem prohlédnout obdobné smíšené letiště regionálního typu v rakouském Linci.

„Čekáme, jak se rozhodne. Nedá se ale říci, že by mezi vojáky panovala nejistota z toho, co bude dál. Už jsme si asi zvykli,“ popsal náladu mezi piloty mluvčí 23. vrtulníkové základny v Přerově Milan Kouřil. Podle jeho slov má na zachování letiště v Přerově zájem jak Olomoucký a Zlínský, kraj, tak i město Přerov.

„Olomoucký kraj odsouhlasil na revitalizaci části civilního provozu finance ve výši 20 milionů korun, Zlínský přispěje částkou 7 milionů, přerovský magistrát pak rozhodl o poskytnutí 10 milionů korun,“ upřesnil mluvčí.

Pro zachování základny podle jeho slov hovoří především výhodná strategická poloha v blízkosti velitelství vzdušných sil a některých dalších vojsk, především parašutistů.

„Podstatným argumentem pro udržení letiště je také fakt, že se vrtulníky výrazně osvědčily oběma krajům v krizových situacích. To se asi nejvíce projevilo v době záplav,“ poznamenal k tomu tiskový mluvčí Olomouckého kraje Tomáš Kocych. Podle jeho slov udělalo vedení Olomouckého kraje v uplynulých letech pro záchranu letiště maximum. „V tuto chvíli už je ale míček na straně vlády,“ soudí Tomáš Kocych.

Kraj má prý o budoucnosti letiště jasnou představu. „Počítáme s variantou letiště se smíšeným provozem a máme za to, že je tento záměr reálný. Na jeho realizaci bychom mohli čerpat peníze také z Evropské unie, konkrétně z fondů na dopravu a zlepšení infrastruktury,“ potvrdil mluvčí.

Olomoucký kraj byl u boje o zachování základny od samého počátku, tedy už v době rozhodnutí o přemístění do Náměště, které učinila minulá vláda.
Podle zástupců tiskového odboru ministerstva obrany a Úřadu vlády není zatím stanoven přesný termín, kdy by měla o přerovské vrtulníkové základně vláda jednat.