Areál je mimo provoz už od května, protože do něj město Přerov kvůli špatné ekonomické situaci nechtělo dál investovat. O své rodinné stříbro ale nemíní přijít obec Bochoř.

Ta v srpnu areál získala do pronájmu a nyní zvažuje jeho odkoupení. „Bochořská voda, když pita bude, mírně ohřeje žaludek, břicho lehce obměkčí, játra v mírnost uvede, z ledvin písek vyčistí a k vředům v měchýři velmi příhodná bude,“ zmínil se o jedinečnosti léčebného účinku zdejší sirnatoželezité vody už v roce 1580 balneolog Tomáš Jordán z Klausenburka.

O zvelebení lázní se v novodobé historii asi nejvíce zasloužil lékař Alois Palacký, který je odkoupil v roce 1903. O areál měl ale těsně před druhou světovou válkou zájem i známý podnikatel Tomáš Baťa.

Jeho velkolepé plány však překazila válka. „Lázně jsou ve vlastnictví města a obec Bochoř platí za pronájem symbolickou částku tisíc korun měsíčně. Přerovští zastupitelé rozhodli už v červnu o vyjmutí komplexu z majetku města. Chtěli jsme ale vyjít vstříc vedení obce a lázně zachovat,“ řekl mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

Starosta Bochoře Ivan Michna hodlá přednést záměr na odkoupení lázní na zasedání obecního zastupitelstva v září.

„Už příští pondělí zahájíme zkušební provoz a budeme žádat o přednostní odprodej. Máme zájem zachovat tradici a postarat se, aby k nám opět dojížděli lidé ze širokého okolí na léčebné procedury tak, jako v minulosti,“ vysvětlil starosta.

O koupi ale zřejmě definitivně rozhodne teprve cena. Obec má zájem investovat do modernizace a rozšíření lázní. „Chtěli bychom nabízet i další služby – pedikúru, manikúru, kadeřnictví a zapojit do dění i místní živnostníky,“ nastínil své představy starosta.

Cílem je založit obchodní společnost, která by potom investovala do rekonstrukce celého komplexu. „Máme stálé zákazníky, kteří se k nám vracejí. Přijíždějí ze všech koutů republiky, protože si léčivý účinek vody nesmírně pochvalují. Jeden klient, který má už téměř devadesát let, říkal, že v naší vodě vždy ožije. Přijel k nám s hůlkou a po týdenní kúře utekl na autobus bez čaganu,“ vzpomněla dlouholetá zaměstnankyně lázní Olga Možíšová.

Lázně budou od příštího týdne znovu nabízet tradiční léčebné procedury, jako koupele, zábaly a masáže. „Naše voda pomáhá hlavně pacientům, kteří mají problémy s pohybovým ústrojím a revmatismem, dobrá je ale i na bolesti zad a na ženské problémy. Lidé se zvýšeným krevním tlakem a slabším srdíčkem ale musejí být opatrní, “ řekla Možíšová.

Podle starosty obce pracují v lázních na stálý úvazek dva zaměstnanci, k nimž v říjnu přibude ještě masér. „Od října bude v lázních plný provoz a nabídneme koupele, zábaly, masáže, perličkovou koupel a ubytovací služby. Na rehabilitace bude také jednou týdně docházet lékařka Ludmila Klöpfer,“ uzavřel starosta.