Cvičení se zúčastnilo více než 350 hranických vojáků a do akce bylo nasazeno téměř 70 kusů bojové i zabezpečující techniky.

„Jedná se o kontrolu sladěnosti. Chceme si prověřit, že je četa vycvičená, a že tak můžeme na začátku příštího roku postoupit do další etapy, což je etapa roty,“ vysvětlil zástupce velitele praporu major Libor Tesař.

Hlavním cílem operace bylo prohloubení taktických schopností mechanizovaných a minometných jednotek a rozvoj dovedností pro všechny druhy boje.

„Pozornost jsme věnovali také prohloubení schopností nejnižších velitelů velet podřízeným“ nastínil zástupce velitele.

Cvičení vyvrcholilo bojovými střelbami mechanizovaných čet za přímé minometné i letecké podpory.

„Všechny úkoly a cíle tohoto komplexního polního výcviku praporu byly splněny, včetně stmelení bojových jednotek,“ zhodnotil průběh cvičení Libor Tesař.

Po výcviku dárcovství kostní dřeně

Bezprostředně po návratu z výcviku se mohli vojáci přihlásit do registru dárců kostní dřeně.

„Máme u útvaru spoustu nových vojáků v ideálním dárcovském věku. Proto jsem se rozhodl pro novou informační kampaň mezi příslušníky útvaru a ta naštěstí zabrala,“ uvedl zdravotnický záchranář 1. mechanizované roty rotmistr Pavel Tlach.

„Myslím si, že takováto angažovanost by měla být mezi příslušníky ozbrojených složek samozřejmostí, protože naším smyslem je pomáhat druhým a čím víc bude v registru lidí, tím větší je šance, že se najde vhodný dárce,“ věří rotmistr.

Tomu se mezi hranickými vojáky podařilo získat devětadvacet nových dárců. 

Autor: David Král