„Zvýšený zájem jako vždycky rozhodně očekávám. A vždycky se v tomto moje očekávání také vyplnila,“ řekla vedoucí Městské knihovny v Hranicích.

Tato příspěvková organizace města láká místní obyvatele na širokou škálu pravidelných akcí. Mnohé z nich se zaměřují na specifické věkové skupiny obyvatel.

Například pro dospělé bude po celý měsíc v provozu akce s názvem Burza vyřazených knih. Právě ta byla hlavním tahákem na říjnovém Týdnu knihoven a dá se předpokládat, že nejinak tomu bude také v následujících týdnech.

Zaměstnanci knihovny se zároveň pokusí seznámit starší čtenáře s moderní technikou. V případě zájmu minimálně tří čtenářů se vždy ve středu otevřou minikurzy na internetu pro seniory.

Zdobení vajíček a souboj o dáreček

Hlavní program pro děti přijde na řadu 27. března. Právě toto úterý si ti nejmenší mohou v dětském oddělení z připraveného různorodého materiálu nakreslit nebo vyzdobit vajíčko ať už vyfouklé, nebo papírové.

„A každý, kdo takové vajíčko vyrobí, bude hned zařazen do losování o malý dárek. Každé dítě bude v tento den obdarováno sladkým dárečkem a novou knižní záložkou,“ upřesnila ředitelka hranického kulturního zařízení.

Besedy a kvízy

To však zdaleka nebude všechno. „V březnu také začíná pravidelný malý maraton literárních besed, knihovnických lekcí, setkávání při čtení s hry a kvízy pro mladší žáky základních škol a pro mateřské školky,“ prozradila dále Jemelková.

Celostátní projekt, který je zaměřený na propagaci a zatraktivnění klasického čtení knih, uzavře v Hranicích takzvaná Kávička s knihovnou.

„V týdnu od 26. března do 30. března nabídneme našim čtenářům i všem ostatním návštěvníkům knihovny nejen literární menu, ale také dobrou kávu nebo čaj za mírnou cenu a k tomu malý zákusek zdarma,“ dodala Jemelková s tím, že péct budou samotné knihovnice.

A co Lipník?

Různé speciality pro tradiční i příležitostné čtenáře chystá také Městská knihovna v Lipníku nad Bečvou. Například hned ve čtvrtek 1. března bude ve výstavním sále lipenské městské knihovny číst ze své poslední knihy Strážci občanského dobra spisovatelka Petra Hůlová. Po autorském čtení proběhne beseda čtenářů s touto laureátkou Magnesie Litery za objev roku z roku 2003. Na besedě bude vyhlášen i Čtenář roku Městské knihovny Lipník nad Bečvou za rok 2011, který postoupí dále do krajského kola soutěže.

Ne všechny knihovny v regionu ale chystají na březen speciální akce. Například Místní knihovna Hustopeče nad Bečvou po rekonstrukci tamní mateřské školy a po revizi knihovního fondu teprve tento týden po dvouměsíční prodlevě opětovně otevřela. Nyní se tak spíše soustředí na zavedení standardních služeb.

„Žádnou speciální akci na březen jsem neplánovala a s největší pravděpodobností už ani plánovat nebudu,“ konstatovala pracovnice knihovny Libuše Těšická.