Studentům nezbývá, než obcházet či obvolávat různé firmy a pátrat, kde by našli uplatnění. „Chtěla jsem jít někam na brigádu, ale nic jsem nesehnala. Někde už brigádníky mají domluvené dlouho dopředu, jinde je vůbec nepřijímají,“ řekla sedmnáctiletá Přerovanka Kateřina Zmeškalová.

Studenti, kteří zatím brigádu nesehnali, mohou hledat nabídky i na úřadech práce. „Všechny informace o možnosti práce na brigádnický poměr mají uchazeči i studenti k dispozici na našich nástěnkách ve vestibulu úřadu práce. Pokud chtějí zodpovědět bližší informace, mohou kdykoliv navštívit naše pracovnice na odboru poradenství pro zprostředkování,“ řekla Alena Puppová z Úřadu práce v Přerově.

Některé firmy by se však bez pomoci brigádníků neobešly. Jsou to především zemědělci, kteří je nabírají hlavně v období sklizně. „Jejich pomoci velmi využíváme. Hlavně na práce při pěstování chmelu a při sklizni slámy. Jsou to většinou studenti středních škol, ale i učňovských škol, které nabíráme na sezónní práce. Někteří k nám na brigády chodí už léta,“ řekl předseda Zemědělského družstva v Kokorách Vladimír Lichnovský.