Šetří na dovolenou

Sedmnáctiletý student Jakub Arnošt si o letošních prázdninách přivydělává v Zemědělském družstvu v Kokorách. „Skládám balíky slámy z vlečky a ukládám je do stohu. Není to pro mě nic nového, jsem tu asi už třetím rokem,“ vysvětluje mladík. Práce je prý náročná. Večer bývá unavený a někdy má i od ostrých stonků na těle oděrky. Družstvo mu za hodinu platí kolem padesáti korun. „Až tady skončím, chtěl bych si ještě někde přivydělat, ale nevím, jestli se mi podaří něco sehnat,“ svěřil se. Jak s vydělanými penězi naloží, už má jasno. „Něco utratím a za zbytek zaplatím dovolenou, kam pojedu s přítelkyní,“ řekl Jakub.

Chce nový mobil

Na nový mobilní telefon šetří Denisa Mráčková. Přivydělává si na něj na brigádě, kterou si letos zajistila na přerovském bazéně. „Půjčuji zde lehátka,“ popsala náplň své činnosti. Za hodinu si vydělá zhruba padesát korun. „Pracuji obden. V červenci tu budu čtrnáct dní a v srpnu asi týden. Práce není vůbec náročná. Jen ta horka dávají zabrat,“ řekla studentka Gymnázia Jana Blahoslava v Přerově.

Spoří na kolo

Ladislav Beneš si přivydělává o letošních prázdninách opět v přerovské pekárně Racek. Jako pomocník chodí na brigádu v šest ráno. Práce v pekárně pro něj není nová, vyzkoušel si ji už loni. Za hodinu si vydělá zhruba padesátikorunu. „Budu tu asi měsíc. Pomáhám se vším, co je zapotřebí. Přál bych si nové kolo, takže nějaké vydělané penízky snad ušetřím a časem si ho pořídím,“ svěřil se sedmnáctiletý student zemědělské školy.

Peníze investuje do vzdělání

Svou první brigádu si Světlana Hanzlíková zajistila v přerovském Pivovaru Zubr. Přivydělává si na takzvaných ochutnávkách, při nichž nabízí pivo zákazníkům před markety. „Práce mě baví, protože jsem v kontaktu s lidmi,“ svěřila se devatenáctiletá absolventka Střední zdravotnické školy v Přerově. A jak naloží s vydělanými penězi? „Chtěla bych studovat Vyšší zdravotnickou školu v Praze, obor všeobecná sestra. Pokud mě přijmou, peníze investuji do vzdělání, které mě bude určitě něco stát,“ prozradila Světlana.

Zaplatila si řidičák

Už druhým rokem brigádničí na hřbitově v Přerově Kateřina Pokorná. Stará se o údržbu zeleně a cestiček mezi hroby. „Z první výplaty za minulý měsíc jsem si zaplatila řidičák a z té druhé si asi přidám na dovolenou,“ řekla absolventka prvního ročníku vysoké školy s ekonomickým zaměřením. „Vyzkoušela jsem už několik brigád v různých odvětvích, ale tady mi to vyhovuje asi nejvíc,“ dodala devatenáctiletá Kateřina.