S novinkou přichází letos Hranická rozvojová agentura (HRA). V rámci projektu s názvem Balíčky zážitků nabízí letos místním i turistům cykloprojížďku po regionu s průvodcem. A právě ten vykonává tuto službu formou letní brigády.

„Naši cykloprůvodci jsou vyškoleni tak, aby byli celou výpravu schopni dovést až do cíle a ještě jí po cestě vyprávět o jednotlivých obcích a památkách,“ řekla Marcela Tomášová z HRA.

Cykloturisté tak mají jedinečnou šanci projet si na Hranicku trasu Po stopách vodní a větrné energie a ještě se o ní něco zajímavého dozvědět. Také Městské informační centrum v Hranicích už druhým rokem zaměstnává letní brigádníky na průvodcovskou službu.

Cement Hranice dává přes léto studentům vydělat pomocnými pracemi.

„Jsou to spíš úklidové práce,“ upřesnila personalistka společnosti Jana Kosinová a dodala, že je o brigádu v cementárně vždycky velký zájem.

„Mladí lidé si v dnešní době rádi přivydělávají. Někteří aby mohli podpořit rodinný rozpočet, jiní si chtějí splnit přání,“ řekla Kosinová.

Vstřícná je k brigádníkům také hranická pekárna Wellart.

„Pracují u nás každoročně. I letos,“ řekl její spolumajitel Zdeněk John. „Většinou zastávají pomocné práce a pokud už jsou zaučení, tak pracují i v expedici,“ přiblížil jejich uplatnění.

Školáci, kteří ještě střední školu nebo učiliště nestudují, seženou brigádu jen těžko. Někteří to ale nevzdávají. Na sídlišti Struhlovsko se v neděli objevily letáčky s nabídkou hlídání a venčení domácích mazlíčků.

Jsou pod ním podepsány dvě třináctileté a jedna čtrnáctiletá slečna.

„Strašně jsme se nudily a viděli jsem v jednom americkém filmu, jak tam děti za peníze venčí psy, tak jsme to chtěly zkusit taky,“ prozradila Ellen Lakiová.

Během prvních tří dnů se jim na výzvu ozvala zatím jen jedna paní, kterou zřejmě leták oslovil proto, že děvčata zná.

„Takže už máme první peníze vydělány,“ svěřila se Ellen, která doufá, že se další lidé teprve začnou ozývat. Rodiče prý nad jejich nápadem nejprve kroutili hlavou, ale nakonec ho děvčatům schválili.