Vloni v prosinci se v místní hospodě konalo veřejné zasedání a diskutovalo se nad tím, co dobrého či zlého nová biostanice lidem přinese.

Od té doby se ale projekt příliš kupředu nepohnul.

„Zatím nebylo vydáno územní rozhodnutí. O negativním názoru občanů víme, ten je ale málo opodstatněný. Já jen mohu říct, že pokud se nám to legislativně podaří, tak stavět budeme,“ vyjádřil se předseda drahotušského Zemědělského družstva Rostislav Ovad.

Více to ale nechtěl komentovat.

Skutečnost, že investor na sklonku loňského roku svolal v obci veřejné zasedání, zdejší lidé přivítali. Na schůzce se ale dozvěděli, že výstavbě nové biostanice se už prakticky nedá zabránit.

Zastánci projektu tehdy argumentovali například tím, že na druhé straně obce se donedávna chovala prasata, a na možný zápach jsou tedy lidé z Klokočí zvyklí. Zemědělské družstvo se sídlem v Milenově nedokázalo přesvědčit ani starostu Klokočí Oldřicha Šnajdárka.

„My jsme dali jednoznačně záporné stanovisko. Bohužel více už to ovlivnit nemůžeme, je to skutečně pouze věc investora. Stavební řízení ale dosud zahájeno nebylo,“ doplnil Šnajdárek.

Ten již dříve poukázal na to, že by biostanice měla stát jen asi sto padesát metrů od obytné zástavby a navíc na návětrné straně obce.

A jaký mají dnes, po sedmi měsících od schůzky, názor místní občané? Někteří na biostanici už zapomněli, jiným dodnes leží hluboko v hlavě.

„Měli bychom to tady kousek za barákem. Vůbec si to nedokážu představit. Obzvlášť teď, když je takové horko, by se ten zápach linul i do Drahotuš a dál do okolí,“ míní starší muž, který ale neuvedl své jméno.