Pro svou obec pak získá vítěz do rozpočtu sto tisíc korun. Do páteční uzávěrky neobvyklé soutěže nashromáždili pořadatelé dvě stě dvacet nominací z celé republiky.

Zaslali je občané, kteří by svého starostu rádi ocenili nebo mu poděkovali za odvedenou práci. „Je příjemné vědět, že v tolika obcích si lidé váží svého starosty či starostky natolik, že jim nebylo zatěžko v době dovolených vyplnit přihlášku a získat potřebné podpisy,“ řekl ombudsman a ředitel péče o klienta Poštovní spořitelny Martin Kovář.

I když stačilo pod přihlášku připojit pouhých dvacet podpisů, v některých případech jsou jich stovky. „O titul bude soutěžit 66 starostek a 154 starostů,“ upřesnila počet kandidátů tisková mluvčí PS Denisa Salátková.

Z Přerovska a Hranicka je jich celkem dvanáct. Mezi nominovanými jsou šéfové Býškovic, Horních Těšic, Horního Újezdu, Jezernice, Malhotic, Opatovic, Paršovic, Provodovic, Rakova, Rouského, Tučína a Všechovic.

Patří k nim i například Vojtěch Skácel z Rakova, jehož nominovali pracovníci obecního úřadu. „Myslím si, že to bylo na základě výsledků, kterých bylo v obci dosaženo. Významnou akcí byla například oprava komunikace v místní části Rokytí nebo rekonstrukce bývalé školy či cyklostezka,“ řekl Skácel, který je v Rakově starostou již druhé volební období.

Dalším starostou, který se bude ucházet o titul Starosta roku, je Jiří Řezníček z Tučína. „Nominace mě potěšila. Jsem rád, že nejsem lidem lhostejný. Myslím, že se s nimi snažím vycházet dobře,“ uvedl.

Podle svých slov se této pocty dočkal hlavně za to, že se snaží v obci účastnit téměř všech akcí. „Máme v obci osm spolků. Do jejich aktivit se pravidelně zapojuji a nebojím se přiložit ruku k dílu, když je potřeba,“ konstatoval starosta. Co o něm lidé porotě napsali, to prý netuší. „Ale ať to bylo cokoliv, věřím, že nic špatného.“