Lidé se obávají toho, že v něm bude zřízena tržnice nebo další prodejna obchodníků z Asie.

Nabídková cena kina Svět byla dva miliony sedm set dvacet tisíc korun. Město budovu odmítlo s tím, že je příliš drahá a navíc ve špatném stavu. Následovalo výběrové řízení, do kterého se přihlásili tři uchazeči.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových už jednoho z nich vybral a připravuje kupní smlouvu.

„Tento údaj nesledujeme,“ reagoval ředitel ostravského pracoviště zmíněného úřadu Karol Sivek na dotaz Deníku, zda je pravdou, že kino kupují obchodníci z Asie.

„Ani nevím, jestli je to fyzická nebo právnická osoba,“ pokračoval ředitel s tím, že kupní smlouva se již připravuje a bude podepsána nejpozději do poloviny července.

Na Facebooku už se mezitím rozvinula diskuze, v níž asi 1500 lidí protestuje proti tomu, aby budova připadla Asiatům a žádají její navrácení Orelské jednotě. Ta ji před pár lety prohrála v soudním sporu se státem.

„Další tržnice uprostřed města? Stop!,“ píše se v internetové diskuzi, do níž se prvních sedm set účastníků přihlásilo už během prvních dvou dnů.

Vzhledem k tomu, že bude objekt prodán, nemusí jeho nový majitel zůstávat u jeho stávajícího využití.

„Tato podmínka je většinou kladena v těch případech, kdy jde o bezplatný převod,“ vysvětlil Sivek. Tím nepřímo připustil, že kino může sloužit úplně jiným účelům než doposud.

Další osud letité budovy na křižovatce U černého orla může město ovlivnit jen velmi okrajově. Podle aktuálního územního plánu stojí totiž kino v zóně občanského vybavení.

„To znamená, že tam může někdo zřídit byty, kulturní nebo sportovní zařízení, hotel, obchody i živnosti, které neruší okolí,“ uvedl tiskový mluvčí města Hranic Petr Bakovský.

K případným stavebním úpravám se pak bude vyjadřovat stavební úřad, ale pokud bude dodržen zákon, nemá důvod jim bránit.

Z hlediska vizáže objektu budou jejich eventuelní změny posuzovat památkáři, neboť dům stojí v ochranném pásmu městské památkové zóny. Z toho ovšem vyplývá, že v případném záměru vybudovat z kina prodejnu nebo tržnici nebrání vůbec nic.

Kateřina Kapková, Jan Rotrekl