Počet dětí by neměl přesáhnout počet volných míst ve všech školkách ve městě.

„Při přijímání do školek vycházíme z informací, kolik dětí se narodilo a kolik jich přichází pro každý rok v úvahu,“ uvedl mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

Je zřejmé, že všechny děti k zápisům nepřijdou. První možností proč se tak stává je, že maminka prostě zůstane s dítětem doma. Druhou příčinou je přítomnost mladšího sourozence, se kterým je maminka na mateřské a nechá si doma i starší dítě.

„Přihlásit dítě do mateřských škol totiž není povinné,“ doplnil mluvčí radnice.

Povinný pobyt nemají ani předškoláci, ale v případě zájmu mají děti předškolního věku přednost.

Zájem zřejmě převýší kapacity

Ve všech mateřinkách se na své zápisy velmi pečlivě chystají. A současně i vyvracejí slova z radnice, že bude míst dostatek.

„Pro letošní rok máme volnou kapacitu pro dvaatřicet dětí,“ sdělila Miluše Koláčková, ředitelka Mateřské školy Klíček. I zde se hodně zajímají o porodnost ve městě, přesto už teď je jasné, že budou muset některé děti odmítat.

„Je zřejmé, že budeme muset u zápisu mezi dětmi vybírat, protože jich bude více než volných míst“ dodala Miluše Koláčková. S plnou kapacitou pracují i v mateřské škole Šromotova Pastelka. Školka je otevřena pro děti od tří do šesti let a letos příliš volných míst nebude.

„Je pravda, že přijímáme veškeré žádosti. Většinou ale proto, abychom v případě uvolnění místa mohli rodiče kontaktovat a volné místo jejich dítěti nabídnout,“ poznamenala ředitelka školky Martina Pěchová. Ve zcela speciálních případech, kdy by třeba dětí bylo málo, přijímají zde děti už od dvou a půl let. Důležité ovšem je, aby dítě prošlo zápisem.

Nároky na děti i rodiče

A co musí dítě u zápisu splňovat, aby mělo šanci na přijetí do školky? První věc, se kterou musí rodiče k zápisu přijít, je vyplněná žádost o přijetí. Součástí žádosti jsou kromě jmen obou rodičů i například vyjádření doktora nebo rozhodnutí rodičů, jakou formu docházky u svého dítěte preferují.

Rozhodnout se mohou mezi celodenní, polodenní nebo jen na pět dnů v měsíci.

„Důležité také je, aby dítě ukázalo určitou formu sebeobsluhy,“ informovala ředitelka mateřinky Klíček Miluše Koláčková. Samozřejmostí je, že dítě nesmí už nosit pleny.

Podle prvních informací vše vypadá, že dětí bude více než školky nabízejí míst. Skutečná čísla o přijatých, případně odmítnutých dětech, se ale dozvíme až příští týden po skončení jednotlivých zápisů.