Například na Základní škole 1. máje se dveře doslova netrhly a už v pátek po druhé hodině odpoledne si museli rodiče se svými ratolestmi vystát před učebnami dlouhé fronty.

Na chodbách bylo rušno - nové žáčky totiž přijímala i zdejší Základní umělecká škola.

Základní škola 1. máje v Hranicích je jedinou v Olomouckém kraji, která nabízí už od první třídy bilingvní výuku v českém a anglickém jazyce.

„Hlásí se k nám tedy nejen děti z Hranic, ale i ze širokého okolí - Potštátska nebo Kyžlířova. Do bilingvní první třídy přijmeme i letos osmnáct dětí,“ prozradila zástupkyně ředitele školy pro první stupeň Stanislava Škrobánková.

Zájem rodičů je podle ní značný a jen loni přišlo k zápisům na sto čtyřicet dětí. Odhad pro letošek je přibližně stejný. „Letos budeme otevírat i s bilingvní čtyři první třídy a přijmout můžeme maximálně devadesát dětí,“ upřesnila.

Prověřování dovedností předškoláků probíhalo zábavnou formou tak, aby si děti ze zápisů odnesly příjemnou vzpomínku na první den ve škole. „Zjišťujeme, co děti umějí a neumějí, jestli mají správný úchop tužky, zda poznají barvy a tvary. Kromě grafomotorických dovedností zkoušíme i ty pohybové, ale součástí zápisů je i pohovor s dětmi. Ptáme se jich na pohádky a zjišťujeme i případné vady řeči,“ vylíčila jedna z učitelek Andrea Lukášová.

A v čem dnešní předškoláci trochu pokulhávají? „Zaráží mě, že je v dnešní době poměrně špatná úroveň mluvení dětí. Rodiče by si měli se svými potomky více povídat a číst jim pohádky,“ zhodnotila.