Mělo by se tak dostat na zamýšlené opravy či třeba zcela nové stavby.

V souvislosti s šestiletým plánovacím obdobím se jedná o zhruba čtyřnásobně vyšší sumu, než v předcházející stejně dlouhé etapě.

„V České republice je 180 místních akčních skupin, ta naše spadá svou velikostí zhruba do průměru," konstatoval manažer MAS Regionu Hranicko František Kopecký s tím, že právě od velikosti území se částka odvíjí.

Takzvané MASky jsou však stále pouze jedním z prostředků, jak lze na peníze z operačních programů dosáhnout.

„Převahu v tomto směru budou mít stále individuální žádosti," doplnil manažer.

V souvislosti s penězi pro organizace na Hranicku se v úterý uskutečnilo druhé jednání o strategii rozvoje Hranicka v nadcházejících letech.

Setkání se účastnili lidé, kteří podle svého zájmu diskutovali o současných problémech regionu.

Muzea, ale i cesty k nim

Jedním z nich byla například dopravní bezpečnost v obcích. Odstranění havarijních stavů komunikací by proto mělo být jednou z hlavních priorit při žádostech o evropské dotace.

„O problému bezpečnosti dopravy víme, ale pro nás jsou velice důležité podněty samotných obyvatel. Od nich zjišťujeme, jestli konkrétní problém řešit retardérem nebo třeba semaforem," sdělil k bezpečnosti v obcích František Kopecký.

S dopravou souvisí i rozvoj cestovního ruchu a lepší dostupnost k památkám.

„Třeba v minulém plánovacím období byly k dispozici peníze na budování muzeí, kolikrát je ale problém se k nim snadno dostat nebo v jejich okolí bez potíží zaparkovat," podotkl manažer.

Další setkání na podzim

Plán rozvoje Hranicka pro roky 2014–2020 se v současnosti stále tvoří. Až později se jeho ideální podoba porovná s tím, co nabídnou konkrétní operační programy a na které oblasti skutečně peníze půjdou.

„Je ale důležité, abychom v naší strategii na nic důležitého nezapomněli, i když samozřejmě víme, že později se oblasti zájmu zúží. Současné nastavení ale závisí na všech lidech, kteří se do sestavování strategie budou chtít zapojit," dodal František Kopecký.

Úterní setkání aktivních zájemců k tvorbě plánu rozvoje Hranicka pro roky 2014–2020 nebylo poslední. Další dvě proběhnou v průběhu podzimních měsíců.