Tato kulturní památka by se však v budoucnosti mohla stát dějištěm řady společenských programů, které nyní v prostorách schází. Třeba i malých divadelních představení.

„Byla bych rozhodně pro to, aby byla synagoga více využívaná. Jenže je to běh na dlouhou trať. Prostory sice nejsou akusticky dokonalé, ale jsou z tohoto hlediska rozhodně vhodnější než například v zámecké dvoraně," řekla sbormistryně Taťána Jonasová.

Alternativami budoucího využití synagogy se momentálně zabývá nedávno vytvořený tým, který hodlá řešit technické i provozní problémy, jež jsou s konáním kulturních akcí ve městě spojené.

Rozvoj kultury do roku 2020

Výstavní síň synagogy už letos hostila několik expozic i koncertů a další jsou v tomto roce ještě na řadě.

„To, co bude dál, se uvidí podle rozhodnutí řešitelského týmu. Já bych mu nyní nerada předbíhala. Je pravda, že v synagoze je dobrá akustika, ale potýkáme se s nedostatečným zázemím pro návštěvníky i pro účinkující. To je kámen úrazu. Schází například klasická šatna, kde by se daly odložit věci," naznačila ředitelka Městského muzea a galerie Hana Svobodová, proč v synagoze neprobíhá kulturních programů více.

Místostarostka Hranic Pavla Tvrdoňová (Změna pro Hranice) potvrdila, že širší využití výstavního sálu synagogy je v zájmu čtyřhlavého řešitelského týmu, jehož je i ona členem. Právě ze strany tohoto kolektivu později vzejde Program rozvoje kultury v Hranicích na následující roky 2014–2020.

„Děláme všechno pro to, aby byla synagoga využitá co nejvíce. Řešilo se například, kam složit židle, které se nyní přenáší ze zámku, aby tam v případě konaných akcí mohli diváci sedět. Místo na uskladnění židlí jsme našli," konstatovala místostarostka.

Lepší akustika ve dvoraně

Podle jejího vyjádření by v prostorách výstavní síně mohly v budoucnosti probíhat koncerty, různá pěvecká vystoupení či dokonce divadelní hry.

„Šlo by samozřejmě jen o takové komorní představení. Uvidíme ale, jak se to celé rozjede. Program rozvoje kultury teprve bude dokončený," sdělila Pavla Tvrdoňová.

Řešitelský tým projednával také možné vylepšení akustiky ve dvoraně renesančního zámku, kde během roku probíhá celá řada společenských akcí. Vzhledem k finančním i konstrukčním těžkostem ale k realizaci alespoň prozatím nedojde.